4721. Air Defense Group

Den 4721. Air Defense Group er en udgået gruppe af United States Air Force. Dens sidste opgave var med 4700. Air Defense Wing på Larson Air Force Base, Washington, hvor det var sidste aktive i 1959.

Gruppen blev dannet for at give en enkelt kommando og support organisation for de to kampfly interceptor eskadriller af Air Defense Command, der var lejere på Larson, en Flyvertaktisk Kommando base. Den blev afbrudt efter 322d Fighter-Interceptor Squadron flyttede i 1959, så kun en enkelt fighter eskadrille på Larson.

Historie

Den 4721. Air Defense Group blev organiseret i December 1956 på Larson Air Force Base, Washington for at centralisere tilsyn og støtte fra 322d Fighter-Interceptor Squadron og 538. FIS. Begge eskadriller var allerede stationeret på Larson, flyvende radar udstyret og HVAR raket bevæbnet nordamerikanske F-86d Sabre interceptor fly, og tildeles direkte til den 9. Air divisionen. Den 4721. Var en lejer af Flyvertaktisk Kommando 's 62d Air Base Group, værtsorganisationen på Larson.

I juli 1957 overført fra TAC til Military Air Transport Service, selvom 62d ABG forblev værten enhed base. I sommeren 1957 både 322d FIS og 538. FIS opgraderet til senere model Sabres udstyret med datalink at binde dem direkte ind i Semi-Automatic Ground Environment kommando- og kontrolsystem. Om juni 1958 den 538. FIS konverteret til Lockheed F-104 Starfighters, bevæbnet med M61 Vulcan 20mm roterende kanon og AIM-9 Sidewinder missiler.

I april 1959 flyttede 322. FIS til Kingsley Field, Oregon og blev omfordelt ud af gruppen som en del af ADC s kreditmuligheden på Larson. Den følgende måned blev 4721. Afbrudt, og den resterende eskadrille, den 538. FIS blev tildelt direkte til 4700. Air Defense Wing.

Lineage

  • Udpeget som 4721. Air Defense Group og organiseres på 1 December 1956

Afleveringer

  • 9. Air Division, 1 December 1956
  • 25. Air Division, 15 August 1958
  • 4700. Air Defense Wing, 1 September 1958 - 1 Maj 1959

Komponenter

  • 322d Fighter-Interceptor Squadron, 1 December 1956 - 1 April 1959
  • 538. Fighter-Interceptor Squadron, 1 December 1956 - 1 maj 1959

Stationer

  • Larson Air Force Base, Washington, den 1. december 1956 til 1 maj 59

Fly

  • F-86d 1956-1957
  • F-86L 1957-1959
  • F-104A 1958-1959

Commanders

  • Oberst Louis W. Ford, ukendt - ca. 30 juni 1958
  • Lt Oberst John E. Gaffnery, ca. 1 juli 1958 - ukendt
  0   0
Forrige artikel Carlos Gomes Júnior

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha