36th Wing

United States Air Forces 36th Wing er vært fløj for Andersen Air Force Base, Guam. Det er en del af USA Pacific Air Forces trettende luftvåben. Den 36. Wing giver dag-til-dag-mission støtte til mere end 9.000 militære, civile, afhængige og pensionerede medarbejdere og 15 associerede enheder på basen.

Mission

Den 36. Wing-og Andersen Air Force Base officielle mission er "... at ansætte, implementere, integrere og aktivere luft og plads styrker fra den forreste amerikanske suveræne Air Force Base i Stillehavet."

Mere enkelt, den 36. Wing har tre store missioner: Operate Andersen AFB via sin underordnede 36. Mission Support og 36th Medicinske Grupper; Levere strøm projektion gennem en vedhæftet, roterende bombefly kraft via sine underordnede 36th Operationer og 36th Vedligeholdelse Grupper; og yde hurtig luftbase åbning og indledende luftbase operation evne via sin underordnede 36. Beredskab Reaktion Group.

Bistå den 36. Wing i gennemførelsen denne mission er det 734. Air Mobility Squadron, der driver Andersens luftfragt terminal på vegne af Air Mobility Command.

Enheder

  • 36. Operations Group
  • 36. Vedligeholdelse Group
    • 36. Expeditionary Aircraft Maintenance Squadron
    • 36. Vedligeholdelse Squadron
    • 36th ammunition Squadron
  • 36. Beredskab Reaktion Group
    • 736. Sikkerhedsstyrker Squadron
    • 36. Mobilitet Respons Squadron
    • 644. Combat Communications Squadron
  • 36th Medical Group
    • 36. Medicinsk Operations Squadron
    • 36. Medicinsk Support Squadron
  • 36. Mission Support Group
    • 36th Communications Squadron
    • 36. Civil Engineering Squadron
    • 36th kontraherende Squadron
    • 36. Logistik Readiness Squadron
    • 36. Sikkerhed Forces Squadron
    • 36. force Support Squadron

Historie

Den 2. juli 1948 i USA Air Force 36th Fighter Wing aktiveres på Howard Air Force Base. Den tidligere USAAF 36th Fighter Group blev den operationelle del af den nye Air Force fløj. Aktive eskadriller den 36. var:

  • 22d Fighter Squadron
  • 23d Fighter Squadron
  • 53d Fighter Squadron

United States Air Forces i Europa

Som et resultat af Blokaden af ​​Berlin og andre kolde krigs spændinger i Europa, blev den 36. Fighter Wing overført til USAFE. Den eskadrille blev tildelt Fürstenfeldbruck Air Base Vesttyskland den 13. august 1948, at være den første USAFE enheden til at være jet-udstyret med Lockheed F-80 "Shooting Star". Hos Fürstenfeldbruck taktiske operationer inkluderet luftforsvar, taktiske øvelser, manøvrer og fotografiske rekognoscering. I maj 1949 vingen dannede Skyblazers antenne demonstration team, som det kontrolleres indtil august 1952 og igen fra oktober 1956 til januar 1962, da den blev opløst.

Den 20. januar 1950 blev vingen omdøbt som den 36. Fighter-Bomber Wing når 89 Republic F-84E "Thunderjets" ankom. Eksisterende USAFE baser i Vesttyskland, men blev anset for meget sårbar over for et angreb af Sovjetunionen, på grund af deres nærhed til Østtyskland og andre Warszawapagt nationer. Forhandlinger med andre NATO-lande blev gjort at bygge nye baser vest for Rhinen. F-80'erne blev sendt tilbage til CONUS at udstyre Air National Guard enheder. Ud over sin primære installation på Fürstenfeldbruck, vingen kontrollerede Oberpfaffenhofen AB, Vesttyskland, December 1949 - februar 1950.

Den 36. FBW forblev på Fürstenfeldbruck indtil 1952, da den blev overført til den nye Bitburg Air Base, i Eifel bjergene vest for Rhinen. Sommeren igennem, elementer af den 36. FBW flyttede ind Bitburg, med vingen officielt ankommer i november 1952. I henhold til forskellige betegnelser, vil den 36. forblive på Bitburg for de næste 40 år.

I august 1953 blev det nordamerikanske F-86F "Sabre" introduceret til fløj, erstatte F-84S. Den 31. marts 1954 Den 1. førerløse bombefly Squadron, der er udstyret med B-61A Matador blev tildelt den 36. Fighter Bomber Wing, Bitburg Air Base, Tyskland, hvilket gør det den første operative amerikanske missil enhed. Den 1. PBS sidst blev omdøbt til Tactical Missile Squadron, og i 1958 blev omdøbt til 71. TMS og enheden blev tildelt 701. TMW på Hahn, selv stationeret på Bitburg Air Base.

I august 1954 blev vingen omdøbt som den 36. Fighter-Day Wing.

I 1956 vingen modtog det nordamerikanske F-100 "Super Sabre," markerer første gang en vinge i USAFE fløj supersoniske jetfly. Den 15. maj 1958 blev den 36. FDW omdøbt som den 36. Taktisk Fighter Wing, med sine eskadriller omdøbt som Tactical Fighter Squadrons, fordi dens missioner nu var vokset til at omfatte levering af taktiske atomvåben.

I maj 1961 vingen modtog Republikken F-105 "Thunderchief". Formel USAFE accept af Mach 2 jagerbombere blev afholdt på Paris Air Show den 3. juni 1961. Leverancer af F-105D-model blev afsluttet i 1963, og den 36. båret på sin Kolde Krig mission taktisk levering atomvåben. To gange i begyndelsen af ​​1960'erne, da den kolde krig spændinger blev forhøjet på grund af Berlinmuren krisen i 1961 og 1962 Cubakrisen den 36. TFW steg til et højt beredskab.

Ved 1966 bump blev udfaset af NATO, der erstattes af den McDonnell F-4D "Phantom II". Det taktiske nukleare levere mission, stadig er nødvendig, blev overskygget af evne ICBm'ere og den primære mission den 36. TFW ændret til Flyvertaktisk støtte til NATO jorden enheder i Vesttyskland. I december 1966 havde alle den 36. TFW thuds blevet færget Stateside til kamp besætning uddannelse toldsatser på McConnell AFB, Kansas, eller på krigsførelse herlighed i Sydøstasien efter Stateside renovering.

I oktober 1965 den 36. TFW accepterede kommandoen over 71. Taktisk missil Squadron fra den inaktiverede 38th Taktisk Missile Wing på Sembach Air Base .. den 36. TFW vedligeholdes og drives to hærdede lancering sites med i alt 16 VA CGM-13B Mace taktiske missiler indtil 30 April 1969.

I september 1969 tog den 36. TFW ansvar for Spangdahlem Air Base Vesttyskland indtil December 1971.

I 1976 var det nødvendigt med en omfattende modernisering af USAFE. Sovjetunionens nye generation af MiG og Sukhoi krigere gjorde NATO militære planlæggere ængstelig. Faktisk efterretningsrapporter om MiG-25 forlod lidt plads til komfort; udførelsen af ​​denne seneste russiske kampfly var langt overlegen i forhold til enhver NATO-fly. De tomotorers MiG-25 nåede hastigheder på over 3.000 km / t, selv i stor højde, og det kunne være bevæbnet med radar-guidet AA-6 Stikkende luftarter luft-til-luft missiler. Når russerne stationeret et stort antal i Sovjetunionen og senere i DDR, NATO måtte løse dette problem.

Opløsningen blev leveret af McDonnell Douglas F-15 Eagle. Ligesom MiG-25 den har to kraftfulde motorer og en dobbelt halefinne. Den 23 fly for første operationelle eskadrille med den 36. TFW forlod Langley AFB den 27. april 1977 en masse Atlanterhavskryds. I løbet af de følgende måneder flyet til to andre eskadriller ankom. Den 36. TFW fulde styrke på 79 fuldt operationelt F-15As blev nået i december 1977. I 1980 mere avancerede F-15Cs og F-15Ds ville erstatte det oprindelige F-15As.

Gennem 1970'erne og 1980'erne, den 36. TFW foretaget rutinemæssige uddannelse missioner men udbruddet af 1990-91 Golfkrigen sætte F-15s i Bitburg ind i hjertet af konflikten. Den 36. TFW piloter og fly udført storslået i Operation Desert Storm. Ikke en eneste F-15 fly gik tabt i kamp under krigen. Den 13. marts 1991 udsendte eskadriller den 36. TFW returneres i sejr.

Fejringen var kort, men som den 36. TFW indsat tilbage Incirlik Air Base, Tyrkiet for at støtte Operation give komfort. Mellem den 5. april og 25. maj 1991 den 36. TFW fløj 285 togter over Irak. Lige som før, var ikke et enkelt fly tabt i Irak på grund af fjendtlig ild.

Den 1. oktober 1991 fløjen blev omdøbt som den 36. Fighter Wing når målet fløj konceptet blev gennemført.

Den 525. Fighter Squadron blev inaktiveret 31 marts 1992 som en del af den indledende indlæg kolde krig lån.

Bitburg Air Base var en del af Base udretning og Lukning proces, så træk på mange militære faciliteter i en række efter Den Kolde Krig kraft reduktioner 1993. I juli 1993 HQ USAFE annoncerede lukningen af ​​Bitburg Air Base og den verserende inaktivering af den 36. Fighter Wing.

  • Den 53d Fighter Squadron blev inaktiveret 1. februar 1994. Den blev overført uden personale eller udstyr for koncernen 52d Operationer på Spangdahlem Air Base.
    Bemærk: Nogle fly overført til 22d Fighter Squadron og 53d FS inaktiveret 31 marts 1999 som en del af Air Force-dækkende omorganisering for at forstørre F-15 eskadriller den 18.-24 fly.
  • Den 22d Fighter Squadron blev inaktiveret 31. marts 1994. Den blev overført uden personale eller udstyr for koncernen 52d Operationer på Spangdahlem Air Base.

Den 1. oktober 1994 36. Fighter Wing var inaktiveret og den endelige 36th Wing Commander, brigadegeneral Roger E. Carleton, præsenterede Bitburg Air Base til den tyske regering.

Pacific Air Forces

Fløjen blev reaktiveret uden personale eller udstyr på Andersen AFB, Guam samme dag som den 36. Flyvestation Wing, en ikke-flyvende organisation overtager som vært enhed. Den tidligere vært enhed, 633d Air Base Wing blev inaktiveret i tråd med Air Force stabschef politik om at holde de mest højt dekoreret og længste betjener Air Force-enheder på aktiv tjeneste.

Fløjen er kampberedskab blev testet mellem december og marts 1991 under en udsendelse til Sydvestasien som en del af Operations Desert Shield, Desert Storm og påvist force. Mens flyvende bekæmpe luft patruljer under krigen, F-15s fra den 36. var en stærk afskrækkende på de luftstyrker i Irak. Under Operation Desert Storm, blev den 36. krediteret med Downing 17 fjendtlige fly i luft-kamp træfninger. Den 1. oktober 1991 blev den 36. Taktisk Fighter Wing omdøbt den 36. Fighter Wing, og i juli 1994, den 36. Fighter Wing var inaktiveret.

Den 36. Air Base Wing blev aktiveret på Andersen Air Force Base, Guam, den 30. september 1994. I henhold til denne betegnelse, vingen levet op til sine mission flere gange. I september 1996, vingen forudsat rundt-the-clock fremadrettede implementering støtte til Air Combat Command B-52s i løbet af deres Operation Desert Strike missioner end Irak, og begyndte hosting mere end 6.600 kurdiske evakuerede i 8-måneders humanitær bistand mission, Joint Task Force Pacific Haven.

Den 12. april 2006 blev Andersen AFB vært enhed, den 36. Air Base Wing officielt omdøbt som den 36. Wing. Forud for Omklassifikation var vingen brugt en midlertidig udpegning af luft ekspeditionsstyrke fløj. Ændringen i vingen officielle betegnelse var ment for bedre at afpasse Andersen med sin mission: "At give en USA-baserede dødelig krigsførelse platform for beskæftigelse, implementering, reception, og gennemløb af luft og plads kræfter i Asien-Stillehavsområdet. "

I februar 2007 blev den 36. Operations Group reaktiveret som en permanent underordnet enhed til den 36. Wing, erstatter den midlertidige 36th Expeditionary Operations Group.

Lineage

  • Etableret som 36th Fighter Wing den 17 jun 1948

Afleveringer

Komponenter

Wings

  • 121. Taktisk Fighter Wing: vedhæftet 12-27 maj 1977
  • 7149. Taktisk Fighter Wing: vedhæftet 15 April - 15 September 1969

Gruppe

  • 36. Fighter Group: 2 jul 1948 - 8 December 1957, den 31. marts 1992 til 1 oktober 1994, 15. marts 2006 - til stede

Eskadriller

  • 7. Taktisk Fighter Squadron: vedhæftet 2 marts-4 april 1973; vedhæftet 3 APRIL - 3 Maj 1974; vedhæftet Oktober 4 - November 6 1975
  • 9. Taktisk Fighter Squadron: vedhæftet 12 september-6 oktober 1970; vedhæftet 4 Februar - 15 marts 1973; fastgjort 6 september - 7 oktober 1975.
  • 18. Taktisk opklaringseskadron: vedhæftet 12-28 April 1977.
  • 22d Pursuit Squadron, den 1. februar 1940 til 31 marts 1946 Oktober 15, 1946 - 8 December 1957; vedhæftet 1 oktober, 1956 - 7 December 1957, tildelt 8 December 1957 -; 31 mar 1992 - 1 April 1994
  • 23 Pursuit Squadron, den 1. februar 1940 til 31 marts 1946 Oktober 15, 1946 - 8 December 1957; vedhæftet 1 oktober, 1956 - 7 December 1957, tildelt 8 December 1957 - 31. DECEMBER 1971
  • 32d Pursuit Squadron, den 1. februar 1940 til 3 august 1943 8 September 1955 - 8 December 1957; vedhæftet 1 oktober, 1956 - 7 December 1957, tildelt 8 December 1957 - 8 April 1960
  • 53d Fighter Squadron, den 23. juni 1943 til 31 marts 1946 Oktober 15, 1946 - 8 December 1957; vedhæftet 1 oktober, 1956 - 7 December 1957, tildelt 8 December 1957 -; 31 mar 1992 - 25 Februar 1994.
  • 461. Taktisk Fighter Squadron: vedhæftet 1 okt 1956 - 7 December 1957, tildelt 8 December 1957 - 1 August 1959
  • 525. Taktisk Fighter Squadron: 1 November 1968 -.
  • 39. Taktisk Reconnaissance Training Squadron: vedhæftet 1 April 1969 - 31. DECEMBER 1971
  • 45th Taktisk opklaringseskadron: vedhæftet 13 August 1948 - 25 Marts 1949
  • 1st førerløse bombefly Squadron: vedhæftet 14 Marts 1955 - 15 April 1956.
  • 71. Taktisk Missile Squadron: 1 oktober, 1965 - 30 April 1969

Stationer

  • Howard Field, Canal Zone, 02-25 juli 1948
  • Furstenfeldbruck AB, Tyskland, 13 August 1948
  • Bitburg AB, Vesttyskland, 17 November 1952 - okt 1, 1994
  • Andersen AFB, Guam, 1 okt 1994 - til stede
  0   0
Forrige artikel Alberto Nassetti
Næste artikel Alfred Shaughnessy

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha