34. Parlamentets of British Columbia

Den 34. lovgivende forsamling i British Columbia sad fra 1987 til 1991. De blev valgt i British Columbia valget blev afholdt i oktober 1986. Den sociale Credit Party ledet af Bill Vander Zalm medlemmer dannede regeringen. Vander Zalm fratrådte i 1991 efter at han blev anset for at have sat sig ind i en interessekonflikt; Rita Johnston blev derefter Premier. The New Demokratiske Parti ledet af Bob Skelly dannede den officielle opposition.

John Douglas Reynolds tjente som højttaler til samling indtil 1989. Stephen Rogers lykkedes Reynolds som højttaler.

Medlemmer af den 34. generalforsamling

Følgende medlemmer blev valgt til forsamlingen i 1986:

Bemærkninger:


Party Stillinger

By-valg

By-valg blev afholdt for at erstatte medlemmer af forskellige årsager:

Bemærkninger:


Andre ændringer

  • Jack Joseph Kempf bliver en uafhængig den 30. marts, 1987. Han rejoins Social Credit den 25. juni 1990.
  • Den 3. oktober 1989 Graham Bruce, Duane Delton Crandall, David Maurice Mercier, og Doug Mowat udtrådte af Social Credit caucus at blive selvstændig Social Credit. Crandall atter med i Social Credit caucus den 24. januar 1990. Bruce, Mercier og Mowat genindtrådte den 14. februar.
  • North Vancouver-Seymour
  • Vancouver East
  • North Peace River
  0   0
Forrige artikel Bert Hopwood
Næste artikel Chas Lawther

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha