27. amerikanske Kongres

Den Syvogtyvende amerikanske kongres var et møde i den lovgivende gren af ​​USA føderale regering, der består af det amerikanske Senat og Repræsentanternes Hus. Det mødtes i Washington, DC fra 4 marts 1841 til 04 marts de 1843, under den en måned administration af den amerikanske præsident William Henry Harrison og de første to år af administrationen af ​​hans efterfølger, John Tyler. Fordelingen af ​​pladser i Repræsentanternes Hus var baseret på den femte Census i USA i 1830. Begge kamre havde en Whig flertal.

Større begivenheder

  • 4 marts 1841: William Henry Harrison blev indviet som præsident for De Forenede Stater
  • April 4, 1841: Harrison døde og John Tyler blev præsident
  • August 16, 1841: Præsident Tyler veto af et lovforslag for at genetablere den anden bank i USA førte Whigpartiet medlemmer til at optøjer udenfor Det Hvide Hus i den mest voldelige demonstration Hvide Hus grunde i amerikansk historie.
  • May 19, 1842: Dorr Rebellion

Større lovgivning

  • April 19, 1841: Konkurs Act of 1841 lm. 9, 5 Stat. 440
  • September 4, 1841: Preemption Act of 1841 lm. 16, 5 Stat. 453
  • Væbnet Erhverv loven, 5. Stat: August 4, 1842. 502
  • August 30, 1842: Beregnes af 1842 lm. 270, 5 Stat. 548

Traktater

  • August 9, 1842: Webster-Ashburton traktaten underskrevet, om oprettelse af USA og Canada grænsen øst for Rocky Mountains.

Party oversigt

Senatet

Repræsentanternes Hus

Lederskab

Senatet

  • Formand: John Tyler, indtil April 4, 1841, derefter ledige
  • Præsidenter pro tempore:
    • William R. konge, valgt 4 marts 1841
    • Samuel L. Southard), valgt 11 MARTS 1841
    • Willie P. Mangum, valgt maj 31, 1842

Repræsentanternes Hus

  • Taler: John D. White

Medlemmer

Denne liste er arrangeret af kammeret, derefter ved staten. Senatorer er opført i rækkefølge efter anciennitet, og repræsentanter er anført efter distrikt.

Senatet

Senatorer blev valgt af de statslige lovgivere hvert andet år, med en tredjedel begynder nye seks år ad gangen med hver kongres. Forud for navnene på listen nedenfor er Senatet klasse numre, som angiver den cyklus af deres valg. I denne kongres, klasse 1 betød deres valgperiode begyndte i den sidste kongres, der kræver genvalg i 1844; Klasse 2 betød deres valgperiode begyndte med denne kongres, der kræver genvalg i 1846; og klasse 3 betød deres valgperiode sluttede med denne kongres, der kræver genvalg i 1842.

Repræsentanternes Hus

Ændring i medlemskab

Greven nedenfor afspejler ændringer fra begyndelsen af ​​det første møde i denne kongres.

Senatet

  • udskiftninger: 9
    • Demokrater: ingen ændring netto
    • Whigs: ingen ændring netto
  • dødsfald: 2
  • fratrædelser: 8
  • midlertidige ansættelser: 0
  • stillingsopslag: 1
  • Total sæder med ændringer: 10


Repræsentanternes Hus

  • udskiftninger: 17
    • Demokrater: nettogevinst 3 sæde
    • Whiggerne: nettotab 3 sæde
  • dødsfald: 8
  • fratrædelser: 12
  • anfægtede valg: 1
  • Total sæder med ændringer: 20


Medarbejdere

  • Arkitekt af Capitol:

Senatet

  • Sekretær: Asbury Dickens i North Carolina valgt December 12, 1836
  • Sergent på Arms:
    • Stephen Haight i New York, valgt September 4, 1837
    • Edward Dyer of Maryland, valgt 8 Marts 1841
  • Feltpræst:
    • George G. Cookman, Methodist, valgt 31 December, 1839
    • Septimus Tustin, presbyterianske, valgt 12 Juni, 1841

Repræsentanternes Hus

  • Clerk: Matthew St. Clair Clarke of Pennsylvania, valgt Maj 31, 1841
  • Sergent på Arms: Eleazor M. Townsend fra Connecticut, valgt 8 jun 1841
  • Dørvogter: Joseph Follansbee af Massachusetts, valgt jun 8, 1841
  • Postmaster: William J. McCormick, valgt 8 juni 1841
  • Feltpræst:
    • John W. French, episkopale kirke, valgt maj 31, 1841
    • John N. Maffit, Methodist, valgt December 6, 1841
    • Frederick T. Tiffany, episkopale kirke, valgt December 5, 1842
  0   0
Forrige artikel Forfatning Bahrain
Næste artikel Audi R15 TDI

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha