24th Young Artist Awards

Den 24. unge kunstner Awards ceremoni, præsenteret af den unge kunstner Association, hædret excellence af unge kunstnere under 21 år inden for film, tv, teater, musik og radio for 2002, og fandt sted den 29. marts 2003 på sportsfolks Lodge i Studio City, Californien.

Etableret i 1978 af mangeårige Hollywood Foreign Press Association medlem, Maureen Dragone, den unge kunstner Association var den første organisation til at etablere en prisuddeling specifikt indstillet til at genkende og tildele bidragene fra optrædende under en alder af 21 i områderne film, tv, teater og musik.

Kategorier

★ Fed indikerer vinder i hver kategori.

Bedste Performance i en spillefilm

Bedste Performance i en spillefilm - førende unge skuespiller

★ Tyler Hoechlin - Road to Perdition - DreamWorks / 20th Century Fox

  • Jamie Bell - Nicholas Nickleby - MGM / UA
  • Rory Culkin - Skilte - Buena Vista
  • Nicholas Hoult - om en dreng - Universal / Studie Canal
  • Lil 'Bow Wow - Ligesom Mike - 20th Century Fox
  • Matthew O'Leary - Skrøbelighed - Lions Gate
  • Mark Rendall - Berøring Wild Horses - Animal Tales Productions

Bedste Performance i en spillefilm - førende unge skuespillerinde

★ Alexa Vega - Spy Kids 2: Øen Lost Dreams - Buena Vista

  • Amanda Bynes - Big Fat Liar - Universal Pictures
  • America Ferrera - Rigtige kvinder har Kurver - Newmarket Films / HBO Films
  • Kristen Stewart - Panic Room - Columbia Pictures
  • Evan Rachel Wood - Little Secrets - Columbia Tristar / Samuel Goldwyn

Bedste Performance i en spillefilm - støtte unge skuespiller

★ Marc Donato - Hvid Oleander - Warner Brothers

  • Liam Aiken - Road to Perdition - DreamWorks / 20th Century Fox
  • Emile Hirsch - Kejserens Klub - Universal Pictures
  • Eric Lloyd - The Santa Clause 2 - Walt Disney Pictures
  • Daniel Logan - Star Wars Episode II: Klonernes angreb - 20th Century Fox
  • Andrew Sandler - Minority Report - 20th Century Fox
  • Dylan Smith - One Hour Photo - Fox Searchlight Pictures

Bedste Performance i en spillefilm - støtte unge skuespillerinde

★ Eva Amurri - The Banger Sisters - Fox Searchlight Pictures

  • Agnes Bruckner - Murder By Numbers - Warner Brothers
  • Chea Courtney - Dragonfly - HBO Films
  • Everlyn Sampi - Rabbit-Proof Fence - Miramax
  • Erin Sanders - Never Never - Uafhængig

Bedste Performance i en spillefilm - unge skuespiller Alder Ti eller yngre

★ Tyler Patrick Jones - Red Dragon - Universal Pictures

  • Angus T. Jones - The Rookie - Walt Disney Pictures
  • Dominic Scott Kay - Minority Report - 20th Century Fox
  • Malcolm David Kelley - Antwone Fisher - Fox Searchlight Pictures
  • Trung Hieu Nguyen - Green Dragon - Columbia Tristar

Bedste Performance i en spillefilm - Young Actress Alder Ti eller yngre

★ Caitlin EJ Meyer - Little Secrets - Columbia Tristar / Samuel Goldwyn

  • Abigail Breslin - Skilte - Buena Vista
  • Emily Osment - Spy Kids 2: Øen Lost Dreams - Buena Vista
  • Tianna Sansbury - Rabbit-Proof Fence - Miramax
  • Sophie Vavasseur - Evelyn - MGM / UA

Bedste Performance i en tv-film, Miniserie eller Special

Bedste ydeevne i en tv-film, Miniserie eller Special - Førende unge skuespiller

★ Jeremy Sumpter - Just A Dream - Showtime

  • Jon Foster - Murder i Greenwich - USA Network
  • Jake Goldsbie - The Red Sneakers - Showtime
  • Tyler Hynes - Tagged: The Jonathan Wamback Story - CTV
  • Max Morrow - The Jul Sko - CBS
  • Josh Zuckerman - jeg var en Teenage Faust - Showtime

Bedste Performance i en tv-film, Miniserie eller Special - Førende unge skuespillerinde

★ Clara Bryant - Tru Confessions - Disney Channel

  • Kimberly J. Brown - min søsters Keeper - CBS
  • Dakota Fanning - Taken - Sci-Fi Channel
  • Jodelle Micah Ferland - The Christmas Child - CMT
  • Maggie Grace - Murder i Greenwich - USA Network
  • Sabrina Wiener - Gotta Kick It Up! - Disney Channel

Bedste Performance i en tv-film, Miniserie eller Special - støtte unge skuespiller

★ Ryan Merriman - Taken - Sci-Fi Channel

  • Brandon Hammond - Vores Amerika - Showtime
  • Daniel Magder - mors On Strike - ABC
  • Sean Marquette - Skjult Hills - NBC
  • Roderick Pannell - Vores Amerika - Showtime
  • Anton Jeltjin - Taken - Sci-Fi Channel

Bedste Performance i en tv-film, Miniserie eller Special - støtte unge skuespillerinde

★ Hallee Hirsh - min søsters Keeper - CBS

  • Jenna Boyd - Mary jul - PAX
  • Holliston Coleman - Miss Lettie and Me - TNT
  • Lindsay Felton - Annas drøm - PAX
  • Hannah Lochner - forhør af Michael Crowe - Court TV

Bedste Performance i en tv-serie

Bedste ydeevne i en tv-serie - førende unge skuespiller

★ Gregory Smith - Everwood - WB

  • Jake Epstein - Degrassi: The Next Generation - CTV
  • Jonathan Malen - Screech Owls - YTV
  • Frankie Muniz - Malcolm i midten - Fox TV
  • Pablo Santos - Hilsen fra Tucson - WB
  • Martin Spanjers - 8 enkle regler - ABC
  • Kyle Sullivan - All That - Nickelodeon

Bedste Performance i en tv-serie - førende unge skuespillerinde

★ Masiela Lusha - The George Lopez Show - ABC

  • Kaley Cuoco - 8 enkle regler - ABC
  • Lisa Foiles - All That - Nickelodeon
  • Christel Khalil - The Young and the Restless - CBS
  • Renee Olstead - Still Standing - CBS
  • Scarlett Pomers - Reba - WB
  • Shadia Simmons - Strange Dage på Blake Holsey High - NBC

Bedste Performance i en tv-serie - støtte unge skuespiller

★ Steven Anthony Lawrence - Even Stevens - Disney Channel

  • Taylor Abrahamse - dok - PAX
  • Justin Berfield - Malcolm i midten - Fox TV
  • Hector Escalante - American Family - PBS
  • Mitch Holleman - Reba - WB
  • Aaron Meeks - Soul Food - Showtime
  • Max Morrow - Monk - ABC
  • Jake Thomas - Lizzie McGuire - Disney Channel

Bedste Performance i en tv-serie - støtte unge skuespillerinde

★ Emily Hart - Sabrina den Teenage Witch - WB

  • Katie Boland - The Zack Files - Fox Family
  • Nicole Dicker - Screech Owls - YTV
  • Lauren Frost - Even Stevens - Disney Channel
  • Sara Paxton - Hilsen fra Tucson - WB
  • Gigi Sumpter - Stærk Medicin - Lifetime
  • Emma Taylor-Isherwood - Strange Dage på Blake Holsey High - NBC

Bedste Performance i en tv-serie - unge skuespiller Alder Ti eller yngre

★ Dylan Cash - General Hospital - ABC

  • Patrick Allen Dorn - The Bold og Beautiful - CBS
  • Luis Armand Garcia - The George Lopez Show - ABC
  • Demetrius Joyette - dok - PAX TV
  • Austin Majors - N.Y.P.D. Blå - ABC
  • Charlie Stewart - Livet med Bonnie - ABC

Bedste Performance i en tv-serie - Young Actress Alder Ti eller yngre

★ Sasha Pieterse - Family Affair - WB

  • Kristen Alderson - One Life to Live - ABC
  • Taylor Atelian - Ifølge Jim - ABC
  • Vivien Cardone - Everwood - WB
  • Dee Dee Davis - The Bernie Mac Show - FOX
  • Karle Warren - Amys ret - CBS

Bedste Performance i en TV-Drama Series - Gæst Medvirkende unge skuespiller

★ Alex Black - Charmed - WB

  • Seth Adkins - CSI: Miami - CBS
  • Raja Fenske - CSI: Miami - CBS
  • Jason Fuchs - Law & amp; Rækkefølge: Særlige Victims Unit - NBC
  • David Henrie - Uden Trace - CBS
  • Myles Jeffrey - rørt af en engel - CBS
  • Cody McMains - Everwood - WB
  • Kyle Saunders - Adventure Inc. - WB

Bedste Performance i en TV-Drama Series - Gæst Medvirkende unge skuespillerinde

★ Sara Paxton - CSI: Crime Scene Investigation - CBS

  • Ashley Edner - Amys ret CBS
  • Jamie Lauren - The Practice - ABC
  • Joy Lauren - Divisionen - Lifetime
  • Barbara Mamabolo - The Zack Files - Fox Family
  • Melissa Mitchell - New uløste mysterier - Lifetime
  • Kay Panabaker - ER - NBC

Bedste Performance i en TV-komedieserie - Gæst Medvirkende unge skuespiller

★ Christopher Massey - The Parkers - UPN

  • Robert Clark - Strange Dage på Blake Holsey High - NBC
  • Bobby Edner - Gør Over - WB
  • Steven Anthony Lawrence - Frasier - NBC
  • Miles Marisco - Malcolm i midten - FOX

Bedste Performance i en TV-komedieserie - Gæst Medvirkende unge skuespillerinde

★ Amy Slot - Lizzie McGuire - Disney Channel

  • Chelsea Brummer - Hvad I Like About You - WB
  • Lauren Storm - Malcolm i midten - FOX
  • Marina Malota - min kone og børn - ABC
  • Brenda Song - The Bernie Mac Show - FOX

Bedste Performance i en tv-komedie eller drama-serie - Gæst Medvirkende unge skuespiller Alder Ti eller yngre

★ Gavin Fink - X-Files - FOX

  • Brett Buford - Alle elsker Raymond - CBS
  • Tyler Patrick Jones - Amys ret - CBS
  • Bobby Preston - Familieret - CBS

Bedste Performance i en tv-komedie eller drama-serie - Gæst Medvirkende Young Actress Alder Ti eller yngre

★ Jessica Sara - min kone og børn - ABC

  • Alexandra Hart Gilliams - Sabrina den Teenage Witch - WB
  • Samantha Goldstein - Charmed - WB
  • Alexandra Lee - Scrubs - NBC
  • Abigail Mavity - Haunted - UPN
  • Liliana Mumy - min kone og børn - ABC

Bedste Ensemble i en tv-serie

★ Malcolm i midten - Fox

  • American Dreams - NBC
  • Degrassi: The Next Generation - CTV / Epitome Billeder
  • Family Affair - WB
  • Lizzie McGuire - Disney Channel
  • Min kone og børn - ABC

Bedste Performance i en voice-over Rolle

Bedste Performance i en voice-over Rolle

★ Thomas Dekker - The Land Før Time IX: Rejsen til Big Water - Universal

  • Spencer Breslin - Tilbage til Ønskeøen - Disney
  • Haley Joel Osment - Klokkeren fra Notre Dame II - Disney
  • Shawn Pyfrom - Stanley - Disney

Bedste Performance i en voice-over Rolle - Alder Ti eller yngre

★ Daveigh Chase - Lilo & amp; Stitch - Disney

  • Austin Majors - Treasure Planet - Disney
  • Andrew McDonough - Tilbage til Ønskeøen - Disney

Bedste præstation i en kommerciel

Bedste præstation i en kommerciel

★ Christian Roberts - 7 Up

  • Cayden Boyd - McDonalds
  • Dylan Cash - Fujifilm
  • Jillian Clare - Børns Tylenol
  • Jenna Morrison - Hallmark permanent bølge

Bedste familie underholdning

Bedste familie Television film eller Special

★ min søsters Keeper - CBS

  • De Jul Sko CBS
  • Gotta Kick It Up! - Disney Channel
  • Bare en drøm - Showtime
  • Miss Lettie and Me - TNT
  • De Røde Sneakers - Showtime

Bedste familie tv-serie

★ The George Lopez Show - ABC

  • Den Bernie Mac Show - FOX
  • Everwood - WB
  • Family Affair - WB
  • Lizzie McGuire - Disney Channel
  • Min kone og børn - ABC

Bedste familie Spillefilm - Animation

★ Spirit: Hingsten fra Cimarron - DreamWorks

  • Ice Age - 20th Century Fox
  • Lilo & amp; Stitch - Walt Disney
  • Prinsessen på ærten - Visiplex Family Entertainment
  • Spirited Away - Walt Disney
  • De vilde Thornberrys - Paramount

Bedste familie Spillefilm - Komedie

★ The Crocodile Hunter: Collision Course - MGM / UA

  • Big Fat Liar - Universal
  • Ligesom Mike - 20th Century Fox
  • Små hemmeligheder - Columbia Tristar / Samuel Goldwyn
  • Storbyens små mirakler - Columbia
  • My Big Fat Greek Wedding - IFC Films

Bedste familie Spillefilm - Drama

★ The Lord of the Rings: De to tårne ​​- New Line Cinema

  • Antwone Fisher - Fox Searchlight
  • Kejserens Club - Universal
  • Evelyn - MGM / UA
  • Nicholas Nickleby - MGM / UA
  • Rookie - Walt Disney

Bedste familie Spillefilm - Fantasy

★ Star Trek: Nemesis - Paramount

  • Skilte - Buena Vista
  • Spider-Man - Columbia Tristar
  • Spy Kids 2: Øen Lost Dreams - Miramax
  • Star Wars Episode II: Attack of the Clones - 20th Century Fox
  • Stuart Little 2 - Sony Pictures Entertainment

Særlige priser

Bedste unge musikere i International Film

★ Yoo Seung-ho - Vejen Hjem - Paramount Classics
★ Natalie Bjork - Alla älskar Alice - Nordisk Films

Bedste Unge Ensemble i International Film

★ Kamchatka - Patagonik Film Group - Tomas Fonzi, Matias Del Pozo, Milton De La Canal

Bedste Internationale Film

★ Zmeg -

Bedste Unge International Performer

★ Declan Galbraith - Declan - Xenex Music Group / Liberty EMI Records UK

Bedste unge musikere i en Teaterproduktion

★ Adam Wylie - For hans rolle som "Jack" i Broadway produktion af Into The Woods 2002.
★ Tierra Abbott - for sin rolle som den blinde Helen Keller i Curtis Theater of Brea, Californien produktion af The Miracle Worker.

Bedste Unge Performer i en Radio Annonce

★ Mackenzie Hannigan - For hans skildring af "Bobby Saunders", "Get Smart" eger-knægt for "Smart & amp; Final".

Young Artist Foundation Scholarship Award

★ Joseph Aaron

Tidligere Child stjerne Life Achievement Award

★ Danny Bonaduce - For hans rolle som "Danny Partridge" i tv-serien The Partridge Family.

  0   0
Forrige artikel Aerion SBJ
Næste artikel Cyril Chamberlain

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha