21. Operations Group

Det 21. Operations Group er en operationel komponent af det 21. Space Wing, stationeret på Peterson Air Force Base, Colorado.

Missionen af ​​det 21. OG er at give overordnede styring og vejledning til 21 geografisk adskilte enheder tildelt vingen, som giver angreb advarsel og plads kontrol. Dets historie går tilbage til Anden Verdenskrig, da det 21. Fighter Group fløj meget lange rækkevidde escort missioner Twentieth Air Force B-29 Superfortress bombardement grupper mod Japan. Under Den Kolde Krig, enheden var en USAFE taktisk fighter enhed er tildelt Frankrig i 1950'erne og senere kontrollerede alle operationelle kampfly eskadriller på Elmendorf AFB, Alaska.

Oversigt

Ansvarsområder omfatter etablering af operationelle krav og forvaltningen af ​​uddannelsesprogrammer, standardisering og evaluering. Dette omfatter udførelse kommando-rettet evalueringer og besøg personale bistandsprogrammer. Derudover 21. OG udvikler og vedligeholder operationelle procedurer og regler for field enheder.

Det 21. OG tragte Defense Support Program satellit information at sende brugere, og missilet advarslen Cheyenne Mountain Air Force Station. Gruppen er også omdrejningspunkt for flyvevåbnets overgang fra DSP til den nye rumbaserede Infrarød satellitsystem.

Enheder

Historie

Anden Verdenskrig

Oprettet som 21st bombardement Group den 13. januar 1942. Aktiveret den 1. februar 1942 på Bowman Field, Kentucky. Derefter fra februar 1942 til oktober 1943 gruppen flyttede successivt til Jackson Army Air Base; Mississippi; Columbia Army Air Base, South Carolina; Key Field, Mississippi, og MacDill Field, Florida.

Det 21. oprindeligt uddannet på B-25 Mitchell bombefly derefter omdannet til B-26 Marauders. Gruppen stort set fungerede som en operationel træningsenhed tildelt tredje luftvåben; Men mens MacDill Field, fra juni 1942 til oktober 1943 21. desuden gennemført anti-ubåds patruljer over Det Caribiske Hav. For denne handling modtog gruppen Anti-Submarine 1941-1945 fanebånd. Det 21. inaktiveret på 10 oktober 1943.

Det 21. behøvede ikke at vente længe for at skrive en yderligere kapitel i historien om krigsførelse. Anden enhed, den 21. Fighter Group, aktiveret på 21 April 1944 på Wheeler Army Airfield i Hawaii Territory. Tildelt til VII Fighter Command, gruppen bestod af det 46., 72d, og 531st jagereskadriller. I løbet af de næste to måneder, gruppen uddannet på sin første flytype, P-39Q Airacobra. Det 21. air forsvar, Hawaii-øerne fra juli 1944 begyndte derefter at opgradere ind i P-38J / L Lightning i september.

Ved udgangen af ​​oktober, rygter fyldte luften, at gruppen snart ville opgradere flyskrog igen, denne gang til P-51 Mustang. Denne ændring i fly indvarslede en ny mission for 21 FG. Tro mod rygte, førende lag begyndte implementering med skib til øen Iwo Jima i det vestlige Stillehav i februar 1945.

Inden udgangen af ​​måneden, den 21. begyndte flyvende patruljer over kritiske ø base i støtte for jordoperationer. Den sidste gruppe Echelon ankom Iwo Jima den 25. marts. Tidligt næste morgen, elementer af det 21. blev angrebet i deres lejr af japanske soldater. Hjulpet af en patrulje af amerikanske marinesoldater, 21. personale modangreb og i teltet-for-telt kampene dræbte 250 af fjenden. Fjorten gruppe personale blev dræbt og 50, herunder 21 FG kommandant oberst Kenneth R. Powell, blev såret.

Den første langtrækkende antenne mission i det 21. Fighter Group mod fastlandet i Japan begyndte den 7. april 1945, da gruppens Mustangs eskorteret en formation af B-29 bombefly mod den befæstede og godt forsvares Nakajima fly fabrik nær Tokyo. Denne mission markerede den første gang jagere havde eskorteret bombefly i Japan. Desuden har denne mission blevet krediteret for at have været den længste over-vand fighter escort sortie til dato. I løbet af de følgende uger, det 21. eskorteret amerikanske B-29s løbet fjendens flyvepladser og industrielle mål og engageret rivaliserende japanske kampfly. Den 531. Eskadrille opnåede en anden først for 21 FG i juni 1945 af indlede luftfotos raket strejke togter mod udvalgte fjendtlige mål, som omfattede skibe og en radiostation. I mellemtiden, gruppernes fly fortsatte med at duellere i luften og to "esser" snart opstod: Major Harry Crim og kaptajn Willis Matthews, begge af 531. Fighter Squadron. Flybesætninger i det 21. også beskød de flyvepladser, som japanerne bruges til deres stadig mere farlige kamikaze-angreb. Den 21 FG fløj sin sidste kamp mission 14 August 1945, omkring to uger før den officielle japanske kapitulation den 2. september.

Gruppen modtog Distinguished Unit Citation den 13 November 1945 specielt for sin enestående adfærd under den tidligere razzia mod Nakajima. Imidlertid havde det 21. spillet en prisværdig del igennem de sidste faser af krigen i Stillehavet.

Efter krigen overført gruppe fra Iwo Jima, først til Saipan, så endelig til Guam. Re-udstyret med P-47 Thunderbolts i løbet af sommeren 1946. 21 FG inaktiveret på 10 Oktober 1946.

Post / Kolde Krig

Omdøbt 21. Fighter-Bomber Group. Aktiveres ved George AFB Californien den 1 jan 1953 med tre Fighter-Bomber eskadriller. Tildelt til Flyvertaktisk Kommando. Udstyret til et par måneder med F-51 's, senere med F-86 s. Vedligeholdt taktiske færdigheder og air forsvar forstærkning i USA, januar 1953 - November 1954.

På George, den gruppe, etableres og vedligeholdes taktisk duelighed og air forsvar augmentation. I december 1954 blev gruppen tildelt NATO og blev overført til Chambley-Bussieres Air Base, Frankrig.

Den 21 FBG bestod af tre eskadriller, den 72d, 416. og 531. Fighter-Bomber Squadrons, udstyret med F-86F Sabre. Ved deres ankomst, faciliteterne på Chambley ikke var klar til brug fly, og eskadriller skulle implementere andre steder. Den 72d udsendt til Chateauroux AB, mens den 416. og 531. Drives ud af Toul-Rosieres AB.

Efter mange forsinkelser i byggeriet, gruppen kombineret sine kampfly eskadriller på Chambley den 15. april 1955. De eskadriller udført tæt luftstøtte uddannelse missioner med hæren, derefter tog førstepladsen på den amerikanske Air Forces i Europa "Gunnery Meet" på Wheelus Air Base, Libyen.

Den 21 FBW deltog i Atomic Warfare øvelsen Carte Blanche, og gik på at tage en samlet andenplads i Nellis AFB, Nevada gunnery Mød i 1956. Desuden har de vandt USAFE Award for Taktisk sprogfærdighed for perioden januar-juni 1957 .

I 1957, den franske regering dekreteret, at alle nukleare våben og levering fly måtte fjernes fra fransk jord i juli 1958. Som et resultat, F-86 er i det 21. Fighter-Bomber Group måtte fjernes fra Frankrig. Under oktober 1957 blev det meddelt, at de 21 FBG ville blive inaktiveret den 8. februar 1958, og at dets aktiver ville blive spredt blandt eksisterende USAFE enheder.

Moderne æra

I 1991 blev det 21. Taktisk Fighter Wing reorganiseret som en objektiv fløj og alle de store lejer enheder på Elmendorf AFB, blev Alaska placeret under det. Det 21. Operations Group var den flyvende del af det 21. Wing. Det 21. Wing blev inaktiveret og 3d Wing blev omfordelt fra Clark Air Base, Filippinerne til Elmendorf den 19. december 1991 som følge af Mount Pinatubo vulkanen og inhabitability af Clark. Dette var i overensstemmelse flyvevåbnets politikker for at fastholde de ældste og mest berømte enheder.

Det 21. Operations Group blev genaktiveret den 15. maj 1992 som en del af omdøbt og genaktiveret 21st Space Wing, der giver kommando forvaltning af Air Force Space Command verdensomspændende netværk af tildelte missil advarsel, overvågning plads, og kommunikations enheder.

Lineage

21. bombardement Group

  • Oprettet som 21st bombardement gruppe om 13 Jan 1942
  • Rekonstitueret og konsolideret med det 21. Fighter Group den 31. juli 1985 som det 21. Taktisk Fighter Group


21. Fighter Group

  • Dets 31 Mar, 1944
  • Omdøbt 21. Fighter-Bomber gruppe om 15 November 1952
  • Konsolideret med det 21. Bombardement koncernen som det 21. Taktisk Fighter Group
  • Omdøbt: 21. Operations Group den 25. september 1991
  • Aktiveret den 15. maj 1992.

Afleveringer

Komponenter

  • 8. opklaringseskadron: vedhæftet FEBRUAR 1 - april 21 1942 tildelt 22 April 1942 - 10 okt 1943
  • 313th Bombardement Squadron: 1 FEBRUAR 1942 - 10 okt 1943
  • 314. Bombardement Squadron: 1 FEBRUAR 1942 - 10 okt 1943
  • 315. Bombardement Squadron: 1 FEBRUAR 1942 - 10 okt 1943
  • 46th Fighter Squadron: 15 juni 1944 - Oktober 10, 1946
  • 72d Fighter Squadron: 15 juni 1944 - 10 oktober, 1946; 1 januar 1953-8 februar 1958
  • 531. Fighter Squadron 15. juni 1944-10 oktober 1946 1 januar 1953-8 februar 1958
  • 416. Fighter-Bomber Squadron: 1 Januar 1953 - 8 februar 1958
  • 90. Fighter Squadron: 26 September - 19 December 1991
  • 43D Fighter Squadron: 26 September - 19 December 1991
  • 54th Fighter Squadron: 26 September - 19 December 1991
  • 21. Crew Training Squadron: Maj 15, 1992 - 1 oktober, 1994

Stationer

Fly

Noter og referencer

  • ^ Department of Air Force / MPM Brev 648q, den 31. juli 1985 Emne: rekonstitution Omklassifikation, og konsolidering af udvalgte Air Force Organisationer

Denne artikel indeholder offentlige domæne materiale fra hjemmesider eller dokumenter fra Air Force Historisk Forskningsstyrelsen.

  • Maurer, Maurer. Air Force-kampenheder af Anden Verdenskrig. Maxwell AFB, Alabama: Office of Air Force History. ISBN 0-89201-092-4.
  • 21. Space Wing hjemmeside
  0   0
Forrige artikel Cloudsat
Næste artikel Fact checker

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha