2015 Gold Coast Football Club sæson

Gold Coast Football Club 2015 sæsonen vil være dets 5. sæson i Australian Football League.

Club oversigt

2015 AFL sæson vil være den 119. sæson af VFL / AFL konkurrence siden starten i 1897; have deltog i konkurrencen i 2011, vil det være det 5. sæson anfægtet af Gold Coast Football Club. Metricon Stadium vil igen fungere som Gold Coast primære hjemmebane, hosting alle klubbens elleve hjemmekampe, og som alle vil blive spillet på lørdag. Klubben vil spille Adelaide, Brisbane Lions, Vestlige Sydney, Sydney Swans og West Coast Eagles to gange i grundspillet, og rejse mellemstatlige ni gange ud over også spiller en udekamp mod Western Bulldogs i Cairns. Efter fire på hinanden følgende møder i Queensland, vil Suns spille Richmond i Melbourne for første gang.

Store sponsorer HostPlus og Fiat vil fortsætte som klubbens to store sponsorer, mens BLK vil fremstille klubbens on-and-off felt tøj i de næste fem sæsoner starter i 2015.

Senior Personale

Rodney Eade vil tjene som klubbens cheftræner for sæsonen, efter at have erstattet Guy McKenna, der blev fyret den 1. oktober 2014, mens Gary Ablett vil Jr. fortsætte som klubbens kaptajn for femte i træk sæsonen.

2015 Spillertrup


Afspilning liste ændringer

I løbet af 2014 lavsæsonen, Suns erhvervede tjenesteydelser af Sydneys Nick Malceski via det gratis agentur systemet, mens de også modtaget Mitch Hallahan fra Hawthorn Football Club i handelen periode i oktober. Foundation spiller Nathan Bock og Tom Murphy begge pensioneret sidste sæson, mens Karmichael Hunt forlod klubben til at linke med Queensland Reds i Super Rugby konkurrence. Desuden blev Jackson Allen, Jack Hutchins, Jeremy Taylor, Matthew Warnock og Leigh Osborne alle afnoteret i løbet af lavsæsonen.

Følgende opsummerer alle ændringer player mellem afslutningen af ​​2014 sæsonen og begyndelsen af ​​2015 sæsonen.

I

Ud

Sæson oversigt

Pre-season kampe

Klubben vil spille tre praksis kampe som en del af 2015 NAB Challenge, og vil blive spillet under modificerede pre-season regler, herunder ni-punkts mål.

Premiership sæson

Hjem og væk sæson

Stige


Awards, Records & amp; Milepæle

Awards

Records

Milepæle

Brownlow Medal

Resultater

Brownlow Medal tally

  • kursiv angiver ulovlig spiller

Tribunal sager

  0   0
Forrige artikel Emilia Rydberg
Næste artikel Coneweb edderkop

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha