2013 i basketball

Følgende er basketball begivenheder af året 2013 i hele verden.

Turneringer omfatter internationale, professionelle og amatører og kollegiale niveau.

Nationale turneringer

Andre turneringer

  • 28 maj-1 juni: Spil af Small stater i Europa i D'Coque, Luxembourg:
    • Mænds turnering:
      • Cypern
      • Luxembourg
      • Island
    • Kvinders turnering:
      • Luxembourg
      • Island
      • Cypern
  • 18-25 juni: Fra Middelhavsområdet Lege i Mersin, Tyrkiet:
    • Kalkun
    • Serbien
    • Tunesien
  • 2013 William Jones Cup i Taipei City, Taiwan
    • JULI 06-15: Mænds turnering:
      • Iran
      • Kinesisk Taipei
      • Sydkorea
  • 15-20 September: islamiske Solidaritet Lege i Palembang, Indonesien:
    • Mænds turnering:
      • Kalkun
      • Palæstina
      • Indonesien
    • Kvinders turnering:
      • Indonesien
      • Egypten
      • Qatar
  • 8-16 December: Sydøstasiatiske Lege i Naypidaw, Myanmar
    • Mænds turnering:
      • Filippinerne
      • Thailand
      • Singapore
    • Kvinders turnering:
      • Thailand
      • Filippinerne
      • Malaysia

Turneringer Ungdom

2013 FIBA ​​Europe ungdom mesterskaber

  • 8-18 August: U-16 EM Mænd Division A i Kiev
  • 8-18 August: U-16 EM Mænd Division B i Sarajevo
  • Juli 02-07: U-16 EM Mænd Division C i Gibraltar
  • 18-28 juli: U-18 EM Mænd Division A i Liepaja, Ventspils og Riga
  • 18-28 juli: U-18 EM Mænd Division B i Strumica
  • 15-20 juli: U-18 EM Mænd Division C i Andorra la Vella
  • 9-21 Juli: U-20 EM Mænd Division A i Tallinn
  • 12 til 21 juli: U-20 EM Mænd Division B i Pitesti
  • 1-11 August: U-16 EM Kvinder Division A i Varna og Albena
  • 1-11 August: U-16 EM Kvinder Division B i Matosinhos
  • Juli 02-07: U-16 EM Kvinder Division C i Gibraltar
  • 15-25 August: U-18 EM Kvinder Division A i Vukovar og Vinkovci
  • 15-25 August: U-18 EM Kvinder Division B i Miskolc
  • 15-20 juli: U-18 EM Kvinder Division C i Andorra la Vella
  • 04 til 14 Juli: U-20 EM Kvinder Division A i Samsun
  • 04 til 14 Juli: U-20 EM Kvinder Division B i Albena

Club mesterskaber

Continental mesterskaber

Mænd:

  • FIBA Intercontinental Cup:
    • 01! Olympiacos 02! EF Pinheiros
  • Euroleague:
    • 01! Olympiacos 02! Real Madrid 03! CSKA Moskva
      • Euroleague MVP og Euroleague Final Four MVP: Vasilis Spanoulis, Olympiacos
      • Alphonso Ford Trophy: Bobby Brown, Montepaschi Siena
  • Eurocup:
    • 01! Lokomotiv-Kuban 02! Uxue Bilbao Basket 03! Budivelnik Kiev, Valencia
  • Eurochallenge:
    • 01! Krasnye Krylia Samara 02! Pınar Karşıyaka 03! EWE Baskets Oldenburg
  • FIBA Americas Liga:
    • 01! EF Pinheiros 02! Lanús 03! Capitanes de Arecibo
  • FIBA Asia Champions Cup:
    • 01! Foolad Mahan Isfahan 02! Al Rayyan 03! ASU

Kvinder:

  • Euroleague Kvinder:
    • 01! UMMC Ekaterinburg 02! Fenerbahçe 03! Bourges Basket

Transnationale mesterskaber

Mænd:

  •  NBA
    • Sæson:
      • Divisionsvinder: New York Knicks, Indiana Pacers, Miami Heat, Oklahoma City Thunder, Los Angeles Clippers, San Antonio Spurs
      • Bedste regulære-sæson rekord: Miami Heat
      • Eastern Conference: Miami Heat
      • Western Conference: San Antonio Spurs
    • Finaler: Den Heat forsvare deres titel fra sidste sæson, besejre Spurs 4-3 i bedst-af-7-serien. LeBron James gentager som finalerne MVP.
  •  National Basketball League, 2012-13 sæson:
    • Premiers: New Zealand Breakers
    • Champions: The Breakers vinde deres tredje straight mesterskab, fejer Perth Wildcats 2-0 i bedst-af-3 Grand Final.
  • Adriatic League, 2012-13: Partizan Beograd nederlag Røde Stjerne Beograd 71-63 i engangs- endelig.
  • ASEAN Basketball League, 2013: San Miguel Beermen feje Indonesien Warriors 3-0 i bedst-af-5 finaler.
  • Balkan League, 2012-13: Hapoel Gilboa Galil nederlag Levski Sofia 87-79 i enkeltstående endelig.
  • Baltic Liga: Ventspils nederlag Prienai 161-150 sammenlagt i de to-benede endelig.
  • Tjekkisk Liga: Nymburk feje Prostějov 4-0 i bedst-af-7 endelig. Dette er Nymburk s 10. straight liga titel.
  • VTB United League, 2012-13: CSKA Moskva besejre Lokomotiv-Kuban 3-1 i bedst af 5 endelig.

Nationale mesterskaber

  •  Liga Nacional de Basquet, 2012-13:
    • Regelmæssig sæson Championship Round: Regatas
    • Playoffs: Regatas feje Lanús 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Østrigske Bundesliga: BC Wien nederlag Oberwart Gunners 3-2 i bedst-af-5 finaler.
  •  Belaruisan Premier League: BC Tsmoki-Minsk sweep BK Grodno-93 3-0 i bedst-af-5 finaler.
  •  Basketball League Belgien, 2012-13: Telenet Oostende sweep Belfius Mons-Hainaut 3-0 i bedst-af-5 finaler.
  •  Bosnien-Hercegovina mesterskab, 2012-13: KK Igokea nederlag Široki WWin 3-2 i bedst-af-5 finaler.
  •  Novo Basquete Brasil, 2012-13: Flamengo nederlag Uberlandia 77-70 i finalen.
  •  Bulgarian National Liga: Lukoil Academic besejre Levski Sofia 3-2 i bedst-af-5 endelig, hævder deres 11th lige liga titel.
  •  Kinesiske Basketball Association:
    • Regelmæssig sæson: Guangdong Southern Tigers
    • Playoffs: Guangdong Southern Tigers feje Shandong Lions 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Kroatisk League, 2012-13: Cibona feje Zadar 3-0 i bedst-af-5 endelig.
  •  Hollandske Basketball League, 2012-13: ZZ Leiden sweep Aris Leeuwarden 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Franske Pro A League, 2012-13: Nanterre nederlag Strasbourg 3-1 i bedst-af-5 endelig.
  •  Tyske Bundesliga, 2012-13: Brose Baskets feje EWE Baskets Oldenburg 3-0 i bedst-af-5 endelig, hævder deres fjerde i træk titel.
  •  Græske League, 2012-13: Panathinaikos feje Olympiakos 3-0 i bedst-af-5 endelig.
  •  National Basketball League, 2012-13: Dell ASPAC nederlag Pelita Jaya ESIA 63-50 i engangs- endelig.
  •  Iranske Super League, 2012-13: Petrochimi besejre Mahram 3-2 i bedst-af-5 endelig.
  •  Israelsk Super League, 2012-13: Maccabi Haifa nederlag Maccabi Tel Aviv 86-79 i engangs- endelig.
  •  Italienske Serie A, 2012-13: Montepaschi Siena nederlag Acea Roma 4-1 i bedst-af-7 endelig, hævder deres syvende straight titel.
  •  Japan Basketball League, 2012-13: Toshiba Brave Thunders besejre Aishin Sea Horses 3-2 i bedst-af-5 endelig.
  •  Koreansk Basketball League, 2012-13: Ulsan Mobis Phoebus feje Seoul SK Knights 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Lettisk League, 2012-13: VEF Riga nederlag Ventspils 4-1 i bedst-af-7 endelig.
  •  Litauisk LKL, 2012-13: Žalgiris sweep Lietuvos Rytas 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Mexican League, 2012-13: Toros de Los Dos Laredos nederlag Halcones UV Xalapa 4-2 i bedst-af-7 endelig.
  •  Montenegro Liga: Buducnost feje Sutjeska 3-0 i bedst-af-5 endelig.
  •  Filippinske Basketball Association, 2012-13:
    • Philippine Cup: The Talk 'N Text Tropang texters feje Regn eller Shine Elasto Painters 4-0 i bedst-af-7 finalen.
    • Kommissærens Cup: Den Alaska Aces feje Barangay Ginebra San Miguel 3-0 i bedst-af-5 finaler.
    • Governors 'Cup: San Mig Coffee Mixere nederlag i Petron Blaze Boosters 4-3 i bedst-af-7 finalen.
  •  Polsk League, 2012-13: Stelemet Zielona Góra feje PGE Turów 4-0 i bedst-af-7 endelig.
  •  Portugisisk Liga: Benfica nederlag Académica de Coimbra 3-1 i bedst-af-5 endelig.
  •  Divizia A: CSU Asesoft Ploieşti nederlag Mureş 4-2 i bedst-af-7 endelig.
  •  Russisk PBL, 2012-13: CSKA Moskva
  •  League of Serbien, 2012-13: Partizan Beograd besejre Røde Stjerne Beograd 3-1 i bedst-af-5 endelig.
  •  Slovenian League: Krka Novo Mesto nederlag Union Olimpija Ljubljana i3-1 n bedst-af-5 endelig.
  •  Spansk ACB:
    • Sæson: Real Madrid
    • Playoffs: Real Madrid nederlag FC Barcelona Regal 3-2 i bedst-af-5 endelig.
  •  Super Basketball League: Pure Youth nederlag DACIN Tigers
  •  Tyrkisk League, 2012-13: Galatasaray Medical Park besejre Banvit 4-1 i bedst-af-7 endelig.
  •  Ukrainsk SuperLeague, 2012-13: Budivelnik Kiev nederlag Azovmash Mariupol 4-3 i bedst-af-7 endelig.
  •  British Basketball League, 2012-13:
    • Sæson: Leicester Riders
    • Playoffs: rytterne besejre Newcastle Eagles 68-57 i engangs- endelig.

Kvinder:

  •  WNBA
    • Sæson:
      • Eastern Conference: Atlanta drøm
      • Western Conference: Minnesota Lynx
    • Finaler: Lynx feje Dream 3-0 i bedst-af-5-serien, hævder deres anden titel i tre år. Maya Moore af Lynx i navngivne finalerne MVP.

Læreanstalt

  •  NCAA
    • Division I: Louisville 82, Michigan 76
      • Mest fremragende afspiller: Luke Hancock, Louisville
    • National Invitation Tournament: Baylor 74, Iowa 54
    • College Basketball Invitational: Santa Clara besejrede George Mason 2-1 i bedst-af-tre endelig.
    • CollegeInsider.com Turnering: East Carolina 77, Weber State 74
    • Division II: Drury 74, Metro State 73
    • Division III: Amherst 87, Mary Hardin-Baylor 70
  •  Naia
    • NAIA Division I: Georgetown 88, Sagu TX 62
    • NAIA Division II: Kardinal Stritch 73, William Penn 59
  •  NJCAA
    • Division I: College of Central Florida 74, Northwest Florida State College 69
    • Division II: Rend Lake College 87, Moraine Valley Community College 69
    • Division III: Brookdale Community College 61, Eastfield College 55
  •  UAAP Mænds: La Salle besejrede UST 2-1 i bedst-af-3 finaler at vinde deres ottende UAAP titel.
  •  NCAA Seniorer ': San Beda besejrede Letran 2-1 i bedst-af-3 finaler at vinde deres 18. overordnede og 4. i træk NCAA titel.
  •  Nationalt mesterskab: La Salle besejrede SWU 2-0 i bedst-af-3 finaler til at vinde deres 2. PCCL mesterskabet.
  •  NCAA
    • Division I: Connecticut 93, Louisville 60
      • Mest fremragende afspiller: Breanna Stewart, Connecticut
    • WNIT: Drexel 46, Utah 43
    • Kvinders basketball Invitational: Detroit 73, McNeese State 62
    • Division II: Ashland 71, Dowling 56
    • Division III: DePauw 69, Wisconsin-Whitewater 51
  •  Naia
    • NAIA Division I: Westmont College 71, Lee University 65
    • NAIA Division II: Indiana Wesleyan 61, Davenport 43
  •  NJCAA
    • Division I: Trinity Valley 83, Central Arizona 71
    • Division II: Louisburg 75, Mesa 65
    • Division III: Rock Valley 78, Mohawk Valley 60
  •  UAAP Kvinder: La Salle besejrede NU 2-1 i bedst-af-3 finaler.

Prep

  •  USA Today Boys Basketball Ranking # 1:
  •  USA Today Girls Basketball Ranking # 1:
  •  NCAA Juniors: San Beda besejrede LSGH i 2 spil i finalen på vej til at vinde alle 20 kampe af sæsonen.
  •  UAAP Juniors: NU besejrede Ateneo i 2 spil i finalen på vej til at vinde alle 18 kampe af sæsonen.

Priser og hædersbevisninger

Naismith Memorial Basketball Hall of Fame

  • Klasse af 2013:
    • Spillere: Roger Brown, Richie Guerin, Bernard King, Gary Payton, Oscar Schmidt, Dawn Staley
    • Coaches: Sylvia Hatchell, Guy Lewis, Rick Pitino, Jerry Tarkanian
    • Bidragydere: Russ Granik, Edwin Bancroft Henderson

Kvinders Basketball Hall of Fame

  • Klasse af 2012
    • Gary Blair
    • Jim Foster
    • Peggie Gillom-Granderson
    • Jennifer Rizzotti
    • Annette Smith-Knight
    • Sue Wicks

FIBA Hall of Fame

  • Klasse af 2013:
    • Spillere: Jean-Jacques Conceicao, Teresa Edwards, Andrew blik, Paula Gonçalves, David Robinson, Zoran Slavnić
    • Coaches: Jack Donohue, Cesare Rubini, Pat Summitt
    • Tekniske tjenestemænd: Valentin Lazarov, Costas Rigas
    • Bidragydere: Aldo Vitale

Professionel

  • Mænd
    • NBA Most Valuable Player: LeBron James, Miami Heat
    • NBA Rookie of the Year Award: Damian Lillard, Portland Trail Blazers
    • NBA Defensive Player of the Year Award: Marc Gasol, Memphis Grizzlies
    • NBA sjette Man of the Year Award: JR Smith, New York Knicks
    • NBA Most Improved Player Award: Paul George, Indiana Pacers
    • NBA Sportsmanship Award: Jason Kidd, New York Knicks
    • NBA Coach of the Year Award: George Karl, Denver Nuggets
    • J. Walter Kennedy Citizenship Award: Kenneth Faried, Denver Nuggets
    • Twyman-Stokes Holdkammerat Årets Award: Chauncey Billups, Los Angeles Clippers
    • NBA Executive of the Year Award: Masai Ujiri, Denver Nuggets
    • FIBA Europe Player of the Year Award:
    • Euroscar Award:
    • Mr. Europa:
  • Kvinder
    • WNBA Most Valuable Player Award: Candace Parker, Los Angeles Sparks
    • WNBA Defensive Player of the Year Award: Tamika Catchings, Indiana Fever
    • WNBA Rookie of the Year Award: Elena Delle Donne, Chicago Sky
    • WNBA sjette Woman of the Year Award: Sylvia Fowles, Chicago Sky
    • WNBA Most Improved Player Award: Shavonte Zellous, Indiana Fever
    • Kim Perrot Sportsmanship Award: Swin Cash, Chicago Sky & amp; Tamika Catchings, Indiana Fever
    • WNBA Coach of the Year Award: Mike Thibault, Washington Mystics
    • WNBA All-Star Game MVP: Candace Parker, Los Angeles Sparks
    • FIBA Europe Player of the Year Award
    • WNBA finaler Most Valuable Player Award: Maya Moore, Minnesota Lynx

Kollegialt

  • Kombineret
    • Legends of Coaching Award: Bill Self, Kansas
  • Mænd
    • John R. Wooden Award: Trey Burke, Michigan
    • Naismith College Coach of the Year: Jim Larrañaga, Miami
    • Frances Pomeroy Naismith Award: Peyton Siva, Louisville
    • Associated Press College Basketball Player of the Year: Trey Burke, Michigan
    • NCAA Basketball Tournament Most Enestående Player: Shabazz Napier, Connecticut
    • USBWA National Russer Årets: Marcus Smart, Oklahoma State
    • Associated Press College Basketball Coach of the Year: Jim Larrañaga, Miami
    • Naismith Enestående Bidrag til Basketball: Lute Olson
  • Kvinder
    • John R. Wooden Award: Brittney Griner, Baylor
    • Naismith College Player of the Year: Brittney Griner, Baylor
    • Naismith College Coach of the Year: Muffet McGraw, Notre Dame
    • Wade Trophy: Brittney Griner, Baylor
    • Frances Pomeroy Naismith Award: Alex Bentley, Penn State
    • Associated Press Kvinders College Basketball Player of the Year: Brittney Griner, Baylor
    • NCAA Basketball Tournament Most Enestående Player: Breanna Stewart, UConn
    • Basketball Academic All-America Hold: Elena Delle Donne, Delaware
    • Kay Yow Award: Sue SEMRAU, Florida State
    • Carol Eckman Award: Jan Ross, Oklahoma
    • Maggie Dixon Award: Holly Warlick, Tennessee
    • USBWA National Russer Årets: Jewell Loyd, Notre Dame
    • Associated Press College Basketball Coach of the Year: Muffet McGraw, Notre Dame
    • Liste over Senior KLASSE Award kvinders basketball vindere: Elena Delle Donne, Delaware
    • Nancy Lieberman Award: Skylar Diggins, Notre Dame
    • Naismith Enestående Bidrag til Basketball: Pat Summitt


Begivenheder

  • 21 januar - Den Maloof familien meddeler, at det har nået en aftale om at sælge Sacramento Kings til en Seattle-baserede gruppe ledet af Chris Hansen og Steve Ballmer, der har planer om at flytte holdet til Seattle for 2013-14 sæsonen og genoplive Supersonics navn .
  • 15 April - 2013 WNBA Udkast holdes på ESPN studios i Bristol, Connecticut, med Baylor center Brittney Griner valgt første samlede.
  • April 29 - Efter Sacramento borgmester og tidligere NBA spiller Kevin Johnson rekrutterer en ejerskab gruppe til at lave en tæller-tilbud for at holde konger i Sacramento, en liga udvalg anbefaler enstemmigt, at ejere afviser Seattle gruppens aftale.
  • 31 maj - Salget af Kongernes til Sacramento-baserede gruppe ledet af Vivek Ranadive er lukket.
  • 27 juni - 2013 NBA Udkast afholdes på Barclays Center i Brooklyn, med Anthony Bennett, en magt fremad fra UNLV, bliver den første canadiske at blive valgt som den første samlede pick.
  • December 6 - I den højeste scoring spil i NCAA Division I kvindernes historie, Kentucky nederlag Baylor 133-130 i fire overtimes. Spillet, afholdt på AT & amp; T Stadium i Arlington, Texas, var den forreste ende af en doubleheader der omfattede de to skolers mænds teams.

Film

Dødsfald

  • 7 januar Gonzalo Puyat II, tidligere formand for FIBA
  • 10 januar Jay Handlan, College All-American og AAU-afspiller
  • Januar 12 Chuck Dalton, Canadisk Olympic afspiller
  • 15 januar George Gund III, NBA ejer
  • 16 Jan Wayne D. Anderson, amerikansk college træner
  • Januar 19 Jim Mærkning, amerikansk college træner
  • 24 jan Jim Line, to-tiden NCAA mesterskabet spiller ved Kentucky
  • 31 jan Larry Killick, 10. samlede udvælgelse i 1947 BAA Udkast
  • 3 feb BH Born 1953 NCAA Tournament mest fremragende afspiller, AAU-afspiller
  • 7 februar Howard Lassoff, amerikansk spiller
  • Februar 11 Jim Boatwright, amerikansk spiller
  • Februar 11 Matthew White, amerikansk spiller er kendt for sin kollegiale karriere
  • 13 feb Tibor Zsíros, ungarsk olympisk afspiller
  • 17 feb Phil Henderson, tre-tiden Final Four spiller på Duke
  • Februar 18 Jerry Buss, Los Angeles Lakers ejer og medlem af Naismith Memorial Basketball Hall of Fame
  • 2 mar Giorgos Kolokithas, græsk spiller
  • 5 marts Calvin Fowler, ABA-afspiller og 1968 OL-guldvinder
  • 7 marts Harold Hunter College træner, første afrikansk-amerikaner til at underskrive en NBA kontrakt
  • 14 marts Jack Curran, amerikansk high school træner
  • 22 marts Ray Williams, NBA spiller
  • 26 Mar Tom Boerwinkle, NBA spiller
  • 30 marts Bobby Parker, amerikansk spiller
  • April 1 Greg Willard, NBA dommer
  • April 7 Marty Blake, NBA GM (Atlanta Hawks og spejder
  • April 12 Marv Harshman, Naismith Hall of Fame kollegium træner
  • Maj 16 Carl Bennett, NBA coach og GM
  • 23 maj Flynn Robinson, NBA spiller
  • Maj 29 Cliff Meely, NBA spiller
  • 4 juni Monti Davis, NBA spiller
  • 7 Juni Charlie Coles College træner
  • 6 jul Rudy Keeling, College træner
  • 6 jul Leland Mitchell, ABA-afspiller
  • 14 juli Simmie Hill, ABA-afspiller
  • 23 Jul Rød McManus, kollegium træner
  • 30 juli Ossie Schectman, BAA-afspiller
  • August 2 George Hauptfuhrer, tredje samlede pick i 1948 BAA Udkast
  • August 5 Roy Rubin, NBA og college træner
  • August 14 Jack Garfinkel, BAA-afspiller
  • August 17 Devin Gray, NBA spiller
  • August 23 Dean Meminger, NBA spiller
  • August 30 Howie Crittenden, college og AAU-afspiller
  • September 3 Don Meineke, NBA spiller
  • September 7 Zelmo Beaty, NBA / ABA-afspiller
  • September 16 Jim Palmer, NBA spiller
  • September 17 Dick O'Neal, All-American College afspiller
  • September 29 Bob Kurland, Hall of Fame college og AAU-afspiller
  • 3 Oktober Sergei Belov, russisk OL-guldvinder
  • 13 OKT Joe Meriweather, NBA spiller
  • 23 Oktober Wes Bialosuknia, ABA-afspiller
  • Oktober 25 Bill Sharman, Hall of Fame spiller og træner
  • 25 okt Chico Vaughn, NBA og ABA-afspiller
  • November 2 Walt Bellamy, Hall of Fame-afspiller og 1960 OL-guldvinder
  • November 7 Ian Davies, australske afspiller og Olympian
  • November 17 Joe Dean, Collegiate basketball Hall of Fame-afspiller, administrator
  • November 21 Vern Mikkelsen, Hall of Fame-spiller
  • November 29 Valdis Muižnieks, lettiske spiller, der vandt tre olympiske sølvmedaljer som en del af Sovjetunionen landshold
  • December 6 M. K. Turk, kollegium træner
  • December 15 Dyron Nix, NBA spiller
  • December 18 Harry Boland, irske olympiske afspiller
  • December 29 Connie Dierking, NBA spiller
  • December 29 Khushi Ram, indisk spiller
  • December 31 Johnny Orr, NBA spiller og college træner
  • December 31 Art Stolkey, BAA-afspiller
  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha