2009-10 Iran Footballs 2. Division

I det følgende er den liga i 2. Divisions 2009/10 fodboldsæson. Det er 3. bedømt fodbold konkurrence i Iran, efter at Azadegan League og Persiske Golf Cup.

Den vil blive delt op i to faser: den regulære sæson, spilles fra oktober 2009 til marts 2010 og anden runde fra marts til juni 2010.

Ligaen vil også være sammensat af 36 hold opdelt i fire divisioner af 9 hold hver, hvis hold vil blive opdelt geografisk. Hold vil spille kun andre hold i deres egen division, en gang hjemme og én gang væk for i alt 16 kampe hver.

I hver afdeling er der to hold forfremmet til Anden runde, og to hold er henvist til 2. division og plus en nedrykning playoff tabere fra hver afdeling vil blive forvist til 3. division. I Anden runde, to hold i hver afdeling er forfremmet til Azadegan League.In alt, ligaen fremmer 4 hold til Azadegan League og forviser 10 hold til 3. division.

Liga stilling 2009-10

Gruppe A

Sepidrood Rasht Foolad Yazd Palayesh Gaz Ariya Sepahan Hepco Arak Zob Ahan Machine Sazi Moghavemat
Golchin

Opdateret til spil, der spilles den 21. marts 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Gruppe B

Shahrdari Yasuj Naft Ahvaz Shahrdari Langarud Naft Gachsaran Persepolis Ganaveh Nozhan Persepolis Bojnord Persepolis Zahedan Niroye Zamini

Opdateret til spil, der spilles den 21. marts 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Persepolis Bojnord modtog en teknisk taber på 3-0 til Shahrdari Yasuj. Det originale spil var 0-0 op til 75 minutter.
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Gruppe C

Shahrdari Anzali Eftekhar Birjand Shahrdari Hamedan Shahrdari Shahrekord Moghavemat Sari Shahrdari Zanjan Kheybar Armin
Esteghlal Jonub

Opdateret til spil, der spilles den 21. marts 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Gruppe D

Sanat Gaz Sarakhs Naft Novin Saipa Shomal Persepolis Borazjan Shahrdari Mahshahr Esteghlal Qazvin Ard Homa
Damash

Opdateret til spil, der spilles den 21. marts 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Sanat Gaz Sarakhs modtaget en teknisk taber på 3-0 til Saipa Shomal. Det originale spil var 2-1 op til 70 minutter.
Ard Golestan modtog en teknisk taber på 3-0 til Persepolis Borazjan.
Ard Golestan modtog en teknisk taber på 3-0 til Sanat Naft Novin
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Anden runde

Gruppe A

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

 Sepidrood Rasht og Shahrdari Yasuj forfremmet til Azadegan League

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Gruppe B

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
Regler for klassificering: 1) point; 2) måldifference; 3) antal mål
 = Champion; = Nedrykkende; = Fremmes; = Slået; = Play-off vinder; = Forskud til en yderligere runde.
Gælder kun, når sæsonen er ikke færdig:
 = Kvalificeret til den fase af turneringen er angivet; = Kvalificeret til turnering, men endnu ikke til den særlige fase angivne = Kvalificeret til nedrykning turneringen angivet; = Diskvalificeret fra turneringen.

 Naft Ahvaz og Foolad Yazd forfremmet til Azadegan League

Opdateret til spil, der spilles den 21. maj 2010.
Kilde:
1 Hjemmeholdet er angivet i venstre kolonne.
Farver: Lilla = hjemmeholdet win; Gul = tegne; Win Rød = udeholdet.
For de kommende kampe, en a angiver, at der er en artikel om kampen.

Tredje runde

Championship finalen

.

Tredjepladsen play-off

.

Nedrykning play-off

Palayesh Gaz Ilam forvist til 3. division.

Armin Teheran forvist til 3. division.

Spiller Statistik

Top Målscorere

  •  Soheil Haghshenas
  0   0
Forrige artikel 1999 NBA Playoffs
Næste artikel Cave Diving Group

Relaterede Artikler

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha