2008 Bulldogs RLFC sæson

2008 Bulldogs RLFC sæsonen var den 74. i klubbens historie. De konkurrerede i NRL 2008 Telstra Premiership, efterbehandling i sidste sted.

Sæson oversigt

Højt profilerede spiller afgange og politisk magtkampe i løbet af 2007-2008 lavsæsonen havde ført til forudsigelser, Bulldogs ville have svært 2008 forudsigelser, der blev båret ud over sæsonen. Klubben vansmægtet mod bunden af ​​stigen hele året, der lider store tab mod mange hold, det mest bemærkelsesværdige er en 46-0 tab for Melbourne Storm, en 58-18 tab for Canberra Raiders og en 56-4 tab mod de Wests tigre, bryde poster. De vigtigste problemer for Bulldogs var fattige problemer forsvar og fortsatte skade, med normalt 10 første klasse spillere skadet på et tidspunkt, herunder sæson slutter skader på nøglespillere Luke Patten og Willie Tonga. Efter klubbens 58-18 prygl i hænderne på Raiders i Round 15, coach Steve Folkes indrømmede, at Bulldogs var "i bunden af ​​en temmelig stort hul med ingen måde ud af det på kort sigt". Folkes 'mænd ville kun vinde endnu et spil i hele sæsonen, og sluttede 2008 med træske i hvad var Folkes' sidste år med klubben. Det var Bulldogs 'første bevidst træske siden 1964, diskontering 2002, hvor det tilsidesatte salary cap.

På marken lidt Bulldogs en sæson af vedholdende skuffelse, hvilket fører til blot fem vinder for hele sæsonen. Andre end rekordstore tab, der allerede er nævnt ovenfor, Bulldogs lidt sit første tab mod St. George Illawarra siden 2003, og tabte to gange mod Sydney Roosters, Parramatta Eels, Penrith Panthers og Canberra Raiders hele løbet af sæsonen. Tabet til Roosters især blev gjort bittersød især fordi Willie Mason og Mark O'Meley legede mod Bulldogs for første gang. Bulldogs gjorde dog vinde to af deres åbning tre kampe mod de South Sydney Rabbitohs og Wests tigre, hæve optimisme blandt fans. De andre tre sejre var mod dem, der ville gøre finalerne: Dragons i runde seks, hajer runde 11 og Broncos på Suncorp Stadium i runde 18. Ikke flere gevinster ville følge for sæsonen. Interessant, Bulldogs 'højeste score for sæsonen i samme kamp var 34, når det tabte for anden gang til Canberra, 52-34. Deres højeste i en vindende kamp var 32, da den besejrede Wests tigre i runde 3, med 32-12. Yderligere Syrning Bulldogs 'sæson af skam, Sonny Bill Williams forlod klubben uden varsel sent i juli for at forfølge en karriere i rugby union.

Holdet også står off-felt turbulens. Gennem maj og juni, der var tung mediedækning af stjernespiller Sonny Bill Williams 'utilfredshed med Bulldogs ledelse og med hans kontrakt arrangementer, og hans rygter ønske om at forlade klubben for at spille rugby union eller i den europæiske Super League. Efter bekræftelse, at han ville spille ud de resterende 4 år af hans kontrakt, Williams forlod landet uden advarsel i slutningen af ​​juli for at slutte sig til fransk rugby union klub RC Toulon, i hvad mange rugby league fans betragtes som en enorm forræderi. Bulldogs indledte retssag mod Williams for kontraktbrud, og til sidst fik betydelig kompensation for arbejdsnedlæggelse.

Match resultater

ANZ Stadium er en hjemmebane for fem NRL hold, og derfor Bulldogs ikke officielt klassificeret som hjemmeholdet ved hver kamp de spiller der. ANZ Stadium kampe, hvor Bulldogs er klassificeret som hjemmeholdet er fremhævet med fed skrift.

Sæson stigen

Holdrekorder

For NRL første kvalitet matcher alene.

Statistik til slutningen af ​​runde 23, NRL 2008

Squad

Fed spillere har spillet International eller stat ethvert år

Spiller bevægelser

Gevinster 2009

Tab 2009

Off kontrakt ved udgangen af ​​2009

Off kontrakt ved udgangen af ​​2010

Off kontrakt ved udgangen af ​​2011

  0   0
Forrige artikel Barry Goudreau
Næste artikel El Alcaraván Lufthavn

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha