2007 Gold Coast Titans sæson

2007 Gold Coast Titans sæson var den første i klubbens historie. De konkurrerede i NRL 2007 Telstra Premiership, efterbehandling grundspillet 12th.

I slutningen af ​​sæsonen Luke Bailey og Anthony Laffranchi blev navngivet co-vindere af klubbens konstituerende Paul Broughton Medal for bedste og mest retfærdige spiller af 2007.

Sæson oversigt

Gold Coast Titans 'første nogensinde retssag kamp resulterede i en 32-6 tab til den foregående sæsons grand finalisterne Melbourne Storm, men vinder over Parramatta Eels og Penrith Panthers senere førte til forudsigelser for en lys start på the Titans' Premier League-kampagne.

Deres første Premier League kamp blev spillet mod St. George Illawarra Dragons på Suncorp Stadium den 18. marts. Efter på et tidspunkt førende, Titans mistede en cliffhanger, 20-18. Men denne skuffelse blev hurtigt slettet med klubben registrerer sin første nogensinde vinde mod Ricky Stuart s Cronulla-Sutherland Sharks på Carrara Stadium følgende runde.

Der var blandede resultater i første halvdel af sæsonen; Højdepunkter inkluderet vinder over Preston Campbell gamle klub de Penrith Panthers på Penrith i runde fire, Brisbane Broncos på Suncorp Stadium i runde fem i en kamp, ​​der blev skæmmet af en forfærdelig benskade til Michael Henderson og virus-ramt Parramatta Eels med 38- 12 runde syv. Den Parramatta side havde skylden sit tab til the Titans på forberedelsen af ​​sin trup hvoraf mindst halvdelen af ​​dem var blevet ramt med sygdom i ugen op til kampen.

Ved runde femten, alt syntes at komme sammen. Men skader på mange spillere, ingen mere end kaptajn Scott Prince, slog Titans i den forkerte ende af sæsonen og tabt otte af sine sidste ti kampe at falde til 12. i slutningen af ​​sin første sæson. På trods af dette, var deres første sæson anses ikke en fejl, men ikke en succes enten. Kun vinder over Wests tigre og Sydney Roosters, både hjemme, reddede Titans fra et lavere finish.

Resultater

  0   0
Forrige artikel Ephraim S. Williams

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha