2000-01 Luton Town F.C. årstid

Det 2000-01 sæsonen var den 115. sæson i historien om Luton Town Football Club, klubbens 80. år i træk i The Football League og dens 83. overordnede. Luton sluttede sæsonen forvist fra anden division, droppe ind i kælderen niveau af Liga fodbold for første gang siden 1967-1968 sæsonen. Klubben gik gennem i alt tre ledere efter afgang af Lennie Lawrence; første Ricky Hill, så Lil Fuccillo, og i sidste ende afvikling på irer Joe Kinnear. Under Kinnear ledelse, Luton gennemgik en indledende genopblussen, vinde fem af ud af sine første syv kampe. Men de undlod at vinde nogen af ​​deres spil i sidste kvartal af sæsonen og i sidste ende gled ind i tredje division. Luton vandt kun ni ligakampe hele sæsonen, sætte en klub rekord for færrest vinder over en 46 spil sæson.

Denne artikel dækker perioden fra 1. juli 2000 til 30. juni 2001.

Baggrund

Luton lidt af alvorlige økonomiske vanskeligheder i hele 1998-99 sæsonen og blev tvunget til at sælge en række etablerede spillere og lovende unge stjerner. En af klubbens direktører, Cliff Bassett, taget beslutningen om at placere klubben i betalingsstandsning som en del af en bevægelse at skifte kontroversielle ejer David Kohler ud af klubben. Kohler, anklaget af Luton tilhængere af at sælge klubbens aktiver, samtidig med at tegne en stor løn på sin egen og fremme en umulig stadion projekt for sine egne midler, opgivet sin stilling som formand den 20. februar 1999 efter opdagelsen af ​​en benzin bombe i hans postkasse. På trods af hans afgang, Kohler forblev som hovedaktionær og rakte sælge indtil en passende tilbud blev foretaget. Talrige bud fra konsortier faldt igennem, ude af stand til at opfylde Kohler krav, indtil, efter at vide af The Football League, at klubben ville være i stand til at konkurrere i 1999-2000 sæsonen, medmindre det var ud af betalingsstandsning, Bassett selv trådte i timer før deadline og købt ud Kohler aktier. Luton sluttede 1999-2000 sæsonen i 13. position, bygger i høj grad på spillere bragt gennem de unge systemet, såsom Emmerson Boyce, Gary Doherty, Matthew Taylor, Matthew Forår og Liam George. Bassett gjorde det klart i hele sæsonen, at hans hensigt var at finde en ny ejer til klubben og den 23. maj 2000 blev Luton Town solgt til et konsortium ledet af forretningsmanden Mike Watson-Challis.

Sæson oversigt

En af ny formand Mike Watson-Challis 'første handlinger var, den 4. juli, at fyre leder Lennie Lawrence og ser til at udnævne sin egen mand. Ex-afspiller og fan favorit Ricky Hill blev udnævnt en uge senere, og var forsynet med ressourcer til at bygge sin egen trup. Én underskrivelse var, at målmand Mark Ovendale fra Bournemouth, som kostede 425.000 £; den mest klubben havde brugt på en spiller, siden 1995-96 sæsonen, da de konkurrerede i første division. Ovendale kæmpet for at gøre en forskel, som var historien om de fleste af Hill erhvervelser, der indgår deres midte uprøvede udenlandske spillere Friedrich Breitenfelder, Petri Helin og Kent Karlsen.

Hill regeringstid begyndte med et nederlag til Notts County og ikke forbedre derfra; en sejr i deres første ti ligakampe forlod Luton i nedrykningsstregen og fans giver udtryk for deres utilfredshed. En straffesparkskonkurrence sejr over Peterborough United i Liga Cup oprettet et slips med Premier League siden Sunderland, men Luton kollapsede til en 5-1 samlet nederlag. Et yderligere liga sejr følges, men endnu flere nederlag forlod Luton i 23. plads i begyndelsen af ​​november. Hill trådte tilbage den 15. november for at blive erstattet af sin assistent, en anden tidligere Luton-afspiller, Lil Fuccillo. John Moore, som havde ført klubben til deres højeste nogensinde liga slut i 1986-87 sæsonen og var ansvarlig for ungdomsholdet, blev indsat som Fuccillo assistent. Luton formuer undladt at forbedre under denne uopsigelighed, der lider yderligere syv liga nederlag, selv om en køre til den tredje runde af FA Cup tilbød nogle pusterum.

Med klubben ikke at imponere på banen og står over for udsigten til nedrykning, Watson-Challis handlet for at rekruttere en direktør for fodbold til at føre tilsyn "alle fodbold spørgsmål". Tidligere Wimbledon Manager Joe Kinnear blev udnævnt til denne rolle den 8. februar, men hans første handling var at straks degradere Fuccillo til assistent og stille sig i spidsen. Kinnear ankomst bedt en indledende genopblussen i formen - Luton vandt fem af deres næste syv kampe og var et point væk fra 20. position, og sikkerhed, den 6. marts. Men de undlod at vinde igen i løbet af kampagnen, og den 24. april, blev forvist til tredje division for første gang i 33 år efter en 1-0 tab til Rotherham United.

Med sæsonen nærmer sig sin afslutning, Kinnear underskrevet angriber Steve Howard fra nærliggende Northampton Town for et gebyr på £ 50.000 udgivet fem spillere, og overførsel opført fire andre.

Match resultater

Luton Town resultater givet først.

Legend

Venskabskampe

Football League Second Division

FA Cup

League Cup

Football League Trophy

Rangliste

P = Kampe spillet; W = Kampe vundet; D = Kampe trukket; L = Kampe tabt; F = Mål for; A = Mål imod; GD = Goal forskel; Pts = Points |}

Spiller statistik

Ledelsesmæssige statistik

Overførsler

I

Ud

Lån i

  0   0
Forrige artikel En Kiss i Dreamhouse
Næste artikel Elizabeth Partridge

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha