1996-1997 Stoke City F.c. årstid

1996-97 sæsonen var Stoke Citys 90 sæson i Football League og 34. i den anden tier. Det var også Stoke sidste sæson på deres Victoria Ground.

Efter 119 år Stoke var alle indstillet til at flytte til et nyt stadion med 1996-97 sæsonen bekræftet som den sidste sæson på Victoria Ground. Med Stoke enig med Rådet at betale 6 mio £ til udgifterne, leder Lou Macari havde ingen penge at bruge på nye spillere, der har til at stole på gratis eller billige overførsler og lån signings i stedet. Det var en meget inkonsekvent sæson resultater klogt som Stoke færdig i 12. position med 64 point. Den sidste ligakamp på Victoria Ground oplevede en gentagelse af den allerførste ligakamp mod West Bromwich Albion, Stoke vandt 2-1 med Graham Kavanagh scorer Stoke endelige mål på Vic. Stoke flyttet til Britannia Stadium forud for 1997-1998 sæsonen.

Sæson bedømmelse

Liga

Den sidste sæson på Victoria Ground var en stor milepæl i klubbens historie og blev mødt med blandede reaktioner fra klubbens tilhængere, hvoraf nogle var glade for at flytte, og nogle, der ønskede Victoria Ground at forblive. De første forgreninger af flytningen blev klart i sommeren 1996 som en række aktører ønskede en bevægelse væk som klubben begyndte at forsøge at finde de 6 mio £, de behøver. Nigel Gleghorn og Vince Overson var de første til at afvige begge sammenføjning Burnley. Midler blev genereret ved salg af Graham Potter til Southampton for £ 300.000 og Lee Sandford til Sheffield United for £ 450.000. Bestyrelsen tillod Macari at tilbringe £ 200.000 om Richard Forsyth der blev klubbens første spiller underskrev for et gebyr siden 1994.

Med klubben mister tre meget gode spillere tilhængerne var downbeat over holdets udsigter forud for 1996-1997 sæsonen. Så en åbning fem-match ubesejrede løb tog mange på sengen og Stoke var tidlige sæson tabel-toppers som Macari vandt lederen af ​​tildelingen måned. En 3-0 nederlag i Barnsley bragte virkelighed tilbage og bedt de signings af Gerry McMahon og Graham Kavanagh og salget af John Dreyer. Der var nogle alvorlige spørgsmål nu rejst til, hvordan Stoke havde råd til 6 mio £ nødvendig for deres nye stadion, og de fandt en del af svaret, da en aftale blev ramt med Britannia boligselskab der købte navngivning rettigheder til stadion samt som skjorte sponsorering for omkring 1,3 mio £. Fremover den nye jord vil blive kendt som Britannia Stadium.

På banen vandt Stoke én match i syv og gik fra promotion kandidater til medio table også-rans. Og med Macari kæmper for spillere han forfremmet Andy Griffin til det første hold som Stoke s væk formular fortsatte med at være dystre. De mistede otte af deres sidste ni væk inventar scorer bare en gang som var et selvmål. Heldigvis deres hjem formular holdt op som skelsættende spil kom og gik. Stoke vandt den sidste aften spillet og trak den sidste lørdag kampen, mens den endelige Lervarer Derby til Vic blev vundet 2-0.

Den sidste ligakamp på Victoria Ground så en gentagelse af den første med Stoke kommer op mod West Bromwich Albion i et karneval atmosfære. Stoke vandt 2-1 med Gerry McMahon og Graham Kavanagh scorer Stoke mål. Men leder Lou Macari annoncerede han forlod i slutningen af ​​sæsonen, som var en overraskelse, men han blev "frataget sit hverv", før han forlod og senere lancerede en retssag mod Peter Coates til uretmæssig afskedigelse. Mindre af en overraskelse var afgang Mike Sheron der sluttede Queens Park Rangers til 2.750.000 £ præcis den mængde Stoke nødvendige for at gøre op deres bidrag til omkostningerne ved det nye stadion. Og så Stoke gik ind i en ny æra på Britannia Stadium med nogen manager, og deres bedste spiller væk.

FA Cup

Stoke led et dårlig nederlag hjemme i tredje runde taber 1-0 til Stockport County.

League Cup

Stoke kantet forbi Northampton Town og trak Arsenal i tredje runde. Efter en 1-1 uafgjort hjemme Arsenal viste sig for stærk på Highbury løbe ud 5-2 vindere.

Afsluttende rangliste

Nøgle: P = Kampe spillet; W = Kampe vundet; D = Kampe trukket; L = Kampe tabt; F = Mål for; A = Mål imod; GD = Goal forskel; Pts = Points

Resultater

Legend

Football League First Division

FA Cup

League Cup

Venskabskampe

Squad statistik

  0   0
Forrige artikel 2011 Finsk League Cup
Næste artikel Disarmonia Mundi

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha