1990-1991 QMJHL sæson

Den 1990-1991 QMJHL sæson var den 22. sæson i historien om Quebec Major Junior Hockey League. Den liga indvier St-Clair Group Plaque, tildelt den "Marketing Director of the Year". Dilio og Lebel inddelinger er restaureret som ligaen tilføjer en udvidelse franchise i Beauport, Quebec, en forstad til provinshovedstaden. Tolv hold spillede 70 kampe hver i tidsplanen.

Den Chicoutimi Saguenéens sluttede første samlede i grundspillet, at vinde deres første Jean Rougeau Trophy, backstopped ved goaltender Årets og Playoff MVP, Felix Potvin. Chicoutimi vandt sin første præsident Cup, besejre Drummondville Voltigeurs i fire kampe.

Team ændringer

  • De Beauport Harfangs slutte ligaen som en udvidelse franchise.

Endelige stillinger

Bemærk: GP = Spillede turneringer; W = Sejre; L = Tab; T = Slips; PTS = Point; GF = Mål for; GA = Mål imod

  • komplet liste over klassementet.

Scoring ledere

Bemærk: GP = Spillede turneringer; G = Mål; A = Assists; PTS = Point; PIM = Sanktioner i minutter

  • komplette scoring statistik

Playoffs

Steve Larouche var den førende målscorer af slutspillet med 33 point.

  • Chicoutimi Saguenéens besejrede Shawinigan Cataractes 4 spil til 2.
  • Drummondville Voltigeurs besejrede Trois-Rivieres Draveurs 4 spil til 2.
  • Longueuil Collège Français besejrede Saint-Hyacinthe Laser 4 spil til 0.
  • Laval Titan besejrede Hull Olympiques 4 spil til 2.
  • Chicoutimi Saguenéens besejrede Laval Titan 4 spil til 3.
  • Drummondville Voltigeurs besejrede Longueuil Collège Français 4 spil til 0.
  • Chicoutimi Saguenéens besejrede Drummondville Voltigeurs 4 spil til 0.

All-star hold

  • Målmand - Felix Potvin, Chicoutimi Saguenéens
  • Venstre forsvar - Eric Brule, Chicoutimi Saguenéens
  • Højre forsvar - Patrice Brisebois, Drummondville Voltigeurs
  • Venstre wing - Todd Gillingham, Trois-Rivieres Draveurs
  • Centreman - Yanic Perreault, Trois-Rivieres Draveurs
  • Højre wing - Robert Guillet, Longueuil Collège Français
  • Coach - Joe Canale, Chicoutimi Saguenéens
  • Målmand - Boris Rousson, Granby Bisons
  • Venstre back - Guy Lehoux, Drummondville Voltigeurs
  • Højre forsvar - Philippe Boucher, Granby Bisons
  • Venstre wing - Pierre Sevigny, Saint-Hyacinthe Laser
  • Centreman - Denis Chalifoux, Laval Titan
  • Højre wing - Martin Lapointe, Laval Titan
  • Coach - Alain Vigneault, Hull Olympiques
  • Målmand - Marcel Cousineau, Beauport Harfangs
  • Venstre forsvar - Martin Lapage, Hull Olympiques
  • Højre forsvar - Dean Melanson, Saint-Hyacinthe Laser
  • Venstre wing - Rene Corbet, Drummondville Voltigeurs
  • Centreman - Pierre-Francois Lalonde, Hull Olympiques
  • Højre wing - Martin Gendron, Saint-Hyacinthe Laser
  • Coach - Jean Hamel, Drummondville Voltigeurs
  • Liste i Første / Anden / Rookie hold alle-stjerner.

Trofæer og udmærkelser

  • Præsidentens Cup - Playoff Champions, Chicoutimi Saguenéens
  • Jean Rougeau Trophy - ordinær sæson Champions, Chicoutimi Saguenéens
  • Robert Lebel Trophy - Team med bedste GAA, Chicoutimi Saguenéens
  • Michel Brière Memorial Trophy - Most Valuable Player, Yanic Perreault, Trois-Rivieres Draveurs
  • Jean Béliveau Trophy - topscorer, Yanic Perreault, Trois-Rivieres Draveurs
  • Guy Lafleur Trophy - Playoff MVP, Felix Potvin, Chicoutimi Saguenéens
  • Shell Cup - Offensive - Offensive Player of the Year, Yanic Perreault, Trois-Rivieres Draveurs
  • Shell Cup - Defensiv - Defensive Player of the Year, Felix Potvin, Chicoutimi Saguenéens
  • Transamerica Plaque - Bedste plus / minus alt, Christian Larivière, Saint-Hyacinthe Laser
  • Jacques Plante Memorial Trophy - Bedste GAA, Felix Potvin, Chicoutimi Saguenéens
  • Emile Bouchard Trophy - Defenceman af året Patrice Brisebois, Drummondville Voltigeurs
  • Mike Bossy Trophy - Bedste Pro Prospect, Philippe Boucher, Granby Bisons
  • Michel Bergeron Trophy - Offensive Rookie of the Year, Rene Corbet, Drummondville Voltigeurs
  • Raymond Lagacé Trophy - Defensive Rookie of the Year, Philippe Boucher, Granby Bisons
  • Frank J. Selke Memorial Trophy - mest sportslig afspiller, Yanic Perreault, Trois-Rivieres Draveurs
  • Marcel Robert Trophy - Best Scholastic afspiller, Benoit Larose, Laval Titan
  • Paul Dumont Trophy - Personlighed of the Year, Patrice Brisebois, Drummondville Voltigeurs
  • John Horman Trophy - Executive of the Year, Rolland Janelle, Drummondville Voltigeurs
  • St-Clair Group plaque - Marketing Director of the Year, Gilles Cote, Hull Olympiques
  0   0
Forrige artikel Deryck Murray

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha