1988 New Zealand

Befolkning

  • Anslået befolkning 31. december: 3.345.200
  • Stigning siden 31. december 1987 3.100
  • Hanner per 100 Kvinder: 97,3

Etablerede operatører

Regal og Vicekongens

  • Statsoverhoved - Elizabeth II
  • Generalguvernør - The Rt Revd. Sir Paul Reeves GCMG GCVO QSO

Regeringen

Den 42. New Zealand Parlamentet fortsat. Den fjerde Labour regering var ved magten.

  • Speaker of the House - Kerry Burke
  • Statsminister - David Lange
  • Vicepremierminister - Geoffrey Palmer
  • Finansminister - Roger Douglas
  • Udenrigsminister - Russell Marshall

Parlamentarisk opposition

  • Leder af oppositionen - Jim Bolger.

Hovedcenter ledere

  • Borgmester i Auckland - Catherine Tizard
  • Borgmester i Hamilton - Ross Jansen
  • Borgmester i Wellington - James Belich
  • Borgmester i Christchurch - Hamish Hay
  • Borgmester i Dunedin - Cliff Skeggs

Begivenheder

  • Antallet af arbejdsløse når 100.000.
  • Federation of Labour og kombineret State Fagforeninger fusionere for at danne Rådet af fagforeninger.
  • New Zealand Indlæg lukket 432 posthuse.
  • Fiskeri kvote pakke annonceret til Maori iwi.
  • Den Hokitika Guardian og Star ophører publikation.
  • 6 Februar: Waitangi Day festlighederne på Waitangi er suspenderet.
  • 7 marts: Cyclone Bola rammer østkysten af ​​Nordøen
  • 30 marts: Staten Sektor Loven er gået til at reformere den offentlige administration.
  • April: Den Kongelige Kommission for socialpolitiske spørgsmål sin rapport.
  • 5 April: Gibbs Rapport frigivet.
  • Maj: Picot Rapport om pædagogisk administration frigivet.
  • Juni: Den elektrificering af Nordøen Main Trunk Railway mellem Hamilton og Palmerston North er afsluttet.
  • 1 juli: Regeringen bebuder tilbagevenden Bastion Point til sine Ngati Whātua ejere.
  • 1 juli: Kommerciel TV går 7 dage om ugen, undtagen langfredag, påskedag og juledag.

Kunst og litteratur

  • John Dickson vinder Robert Burns Fellowship.

Se 1988 kunst, 1988 i litteraturen, Kategori: 1988 bøger

Musik

New Zealand Music Awards

Vindere vises først med nominerede nedenunder.

  • ALBUM ÅRETS Dave Dobbyn - Loyal
    • Shona Laing - Syd
    • De Warratahs - kun spil i byen
  • SINGLE af året Feriegæster-Søde Lovers
    • Dave Dobyyn - Love You Ligesom jeg skulle
    • Tex Pistol / Rikki Morris - Nobody Else
  • BEDSTE HAN VOCALIST Dave Dobbyn
    • Urter
    • Barry Saunders
  • BEDSTE TÆVE VOCALIST Shona Laing
    • Aishah
    • Annie Crummer
  • Best Group Urter
    • De Kuldegysninger
    • De Warratahs
  • Mest lovende MALE VOCALIST Peter Marshall
    • Rikki Morris
    • Thom Nepia
  • Mest lovende sangerinde Mara Finau
    • Tracey Birnie
    • Helen Mulholland
  • Mest lovende GROUP Ferierejsende
    • Spændetrøje Passer
    • De Tunnellers
  • INTERNATIONAL ACHIEVEMENT Neil Finn
    • De Kuldegysninger
    • Shona Laing
  • Best Video Fane Fejl og mangler - Søde Lovers
    • Janine Morell - Haere Mai
    • Paul Middleditch - Nobody Else
  • BEDSTE FILM SOUNDTRACK Dalvanius Prime / Dave Hurley - Poi E
    • Dalvanius / Ginane / Smith - Ngati
  • Bedste producent Nigel Stone-Feriegæster
    • Tex Pistol - Nobody Else
    • Stephen McCurdy / Shona Laing / Graeme Myhre - Syd
  • BEDSTE ENGINEER Nigel Stone-Feriegæster
    • Rhys Moody - Brazier '
    • Rhys Moody / Doug Rogers - Sensation
  • BEDSTE JAZZ ALBUM Beaver - Live at Ronnie Scotts
    • Frank Gibsons Jazz Mobile - sprede ordet
    • Næring - næring 3
  • BEDSTE KLASSISK ALBUM NZ Symfoniorkester - Prodigal Land
    • NZ Symfoniorkester - Krig og fred / Jack Winters Drøm
  • BEDSTE FOLK ALBUM Mike Harding - From The Edge
    • Wayne Gillespie - Hjerter Til
    • David Hollis - With Love
  • Bedste land ALBUM The Warratahs - kun spil i byen
    • Patsy Riggir - The Best Of
    • Al Hunter - Jealous Guy
  • BEDSTE GOSPEL ALBUM Derek Lind - Strange Logic
    • Barry McGuire - Sejlads Gratis
    • Stephen Bell Booth - Timeless
  • BEDSTE polynesiske ALBUM Patea Maori Club - Poi E
    • Kahurangi - Magisk Maori
    • Dalvanius Prime / Patea maori / Moana / Dave Dobbyn Guinney / Kara Pewhairangi - Ngoi Ngoi
  • BEDSTE Songwriter Rikki Morris - Nobody Else
    • Hona / LUNDON / Cassells - Lyt
    • Dave Dobbyn - Love You Ligesom jeg skulle
  • BEDSTE COVER Lesley Maclean - Pagan i en hedensk Land
    • John Collie - Bird Dog
    • Susan Pryor - Vil du ikke brug for mig

Se: 1988 musik

Scenekunst

  • Benny Award forelagt af Variety Artists Club of New Zealand til Alma Woods MBE og Ricky maj.

Radio- og tv

  • 1 December: Den Radio i New Zealand er opdelt i Radio New Zealand og tv-New Zealand. Avalon Studiet bliver en særskilt datterselskab af TVNZ.

Se: 1988 i New Zealand tv, 1988 i tv, Liste over TVNZ tv-programmer, Kategori: New Zealand tv, TV3, Kategori: New Zealand tv-shows, Offentlig radio- og tv i New Zealand

Film

  • Hæderkronede Energi
  • Mauri
  • Send en Gorilla
  • Den Grasscutter
  • Navigator: en middelalderlig Odyssey

Se: Kategori: 1988 filmpriser, 1988 i filmen, Liste over New Zealand spillefilm, biograf i New Zealand, Kategori: 1988 film

Internet

Se: NZ Internet History

Udnævnelser og priser

Se: New Zealand Order of Merit, bekendtgørelse af New Zealand

  • Ærkebiskop af New Zealand
  • Anglikanske kirke i Aotearoa, New Zealand og Polynesien, se udnævnelser til Diocese

Sport

Atletik

  • Paul Ballinger vinder sin tredje nationale titel i mændenes maraton, clocking 02:16:05 den 30. april i Rotorua, mens Jillian Costley hævder hendes anden i kvindernes mesterskab.

Hestevæddeløb

Trav

  • New Zealand Trav Cup: Luksus Liner
  • Auckland Trav Cup: Luksus Liner - 2. sejr

De olympiske lege

  • New Zealand ved Sommer-OL 1988
  • New Zealand ved Vinter-OL 1988

Optagelse

  • Ballinger Belt - John Whiteman

Fodbold

  • Chatham Cup vundet af Waikato United der slog Christchurch United på grundlag af væk mål.

Fødsler

  • 8 februar - Mathieu Wilson, kunstskøjteløber.
  • 23 februar - Ashley Cooper, sanger.
  • 6 marts - Marina Erakovic, tennisspiller.
  • Marts 10 - Josh Hoffman, rugby league-afspiller
  • 24 Marts - Matt Todd, rugby union afspiller
  • 5 April - Quade Cooper, rugby union afspiller
  • 16 April - Simon Child, ishockeyspiller.
  • 6 juni - Israel Dagg, rugby union afspiller
  • 28 Juni - Alana Millington, hockey spiller
  • 3 Jul - Winston Reid, fodboldspiller
  • 10 Juli - Sarah Walker, BMX rytter, OL sølv medaljevinder
  • 11 juli - Paula Griffin, netball afspiller.
  • 31 juli - Brackin Karauria-Henry, rugby-afspiller.
  • 18 August - Michael Boxall, fodboldspiller
  • 23 September - Ryan Crotty, rugby union afspiller
  • 10 Oktober - Rose McIver, skuespiller
  • 12 okt - Sam Whitelock, rugby union afspiller
  • 11 December - Tim Southee, cricketspiller

Dødsfald

  • 11 Jan: Arthur Collins, rugby-afspiller.
  • 24 maj: Tom Burtt, cricketspiller.
  • 1 juni: Ricky Maj, musiker.
  • 4 August: Brian Brake, fotograf.
  • 28 August: Paul Whitelaw, cricketspiller.
  • 30 August: Jack Marshall, 28th premierminister i New Zealand.
  • 11 September: Bernard Holman, kunstner.
  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha