1974 CFL Udkast

1974 CFL Udkast består af ni runder, hvor 97 canadiske fodboldspillere blev valgt fra støtteberettigede canadiske universiteter og canadiske spillere, der spiller i NCAA. I alt 18 spillere blev valgt som territoriale undtagelser. Gennem handler med Winnipeg Blå Bombers, Toronto Argonauts valgt først i den første, anden, og sjette runder.

Territoriale undtagelser

Winnipeg Blå Bombers Gordon Paterson TB Manitoba

Winnipeg Blå Bombers Glen Perrin TB Bemidji State

Hamilton Tiger-Cats Ted Greaves WB Ithaca

Hamilton Tiger-Cats Gary Mueller LB Wilfrid Laurier

Calgary Stampeders Murray Anderson C Calgary

Calgary Stampeders Gordon Yeomans TB Washington State

Britisk Columbia Lions Terry Bailey TB Simon Fraser

Britisk Columbia Lions Loren Sherbina DT Idaho

Toronto Argonauts Larry Uteck DB Wilfrid Laurier

Toronto Argonauts Morris Zubkewych DT Simon Fraser

Saskatchewan Roughriders Ken McEachern DB Weber stat

Saskatchewan Roughriders Laurie Skolrood T North Dakota

Montreal Alouettes Gary Chown LB Biskoppens

Montreal Alouettes Gordon Knowlton TB Jacksonville State

Edmonton eskimoerne Dave Fennell DT North Dakota

Edmonton eskimoerne Bill Stevenson DT Drake

Ottawa Rough Riders Perry Arnold DB vestlige Ontario

Ottawa Rough Riders Darryl Craig T North Carolina

1. runde

1. Toronto Argonauts Randy Halsall T Wake Forest

2. Hamilton Tiger-Cats Ken Clark WR Saint Marys

3. Calgary Stampeders Henry Janssen TE Western Ontario

4. Britisk Columbia Lions Bob Hornes DB Idaho State

5. Toronto Argonauts Larry Simpson TE Wilfrid Laurier

6. Saskatchewan Roughriders Vic McLeod E vestlige Ontario

7. Calgary Stampeders Fraser MacDonald LB Saint Marys

8. Ottawa Rough Riders Dave Hadden DB Dronningens

9. Ottawa Rough Riders Darryl Craig T North Carolina

2. runde

10. Toronto Argonauts Rick Konopka LB Wilfird Laurier

11. Hamilton Tiger-Cats Tom Dufault HB LaCrosse stat

12. Calgary Stampeders Morris Cousineau LB Windsor

13. Britisk Columbia Lions Mark Stevenson DT Simon Fraser

14. Edmonton eskimoerne Al Shemanchuk DT Alberta

15. Saskatchewan Roughriders Leif Petterson WR Otterbein

16. Montreal Alouettes Phil Levesque G Guelph

17. Hamilton Tiger-Cats Andy Currie DE Acadia

18. Montreal Alouettes Bob Petrie WR vestlige Ontario

3. Runde

19. Winnipeg Blå Bombers Derek Forbes LB McMaster

20. Hamilton Tiger-Cats Frank Yakimchuk T Saint Marys

21. Calgary Stampeders Brian Hedges T Carleton

22. Britisk Columbia Lions Andy Jonassen DE Calgary

23. Toronto Argonauts Bill Baker DB Britisk Columbia

24. Saskatchewan Roughriders Duncan Findlay TB Whitworth

25. Montreal Alouettes Michael Fenner DT Fordham

26. Edmonton eskimoerne Brian Heiland TE Simon Fraser

27. Ottawa Rough Riders Bill Robinson QB Saint Marys

4. runde

28. Winnipeg Blå Bombers David Semple C Simon Fraser

29. Hamilton Tiger-Cats Peter McNabb DB Dronningens

30. Calgary Stampeders Donn Sommerfeldt LB Whitworth

31. Britisk Columbia Lions Dave Kaduhr WR Simon Fraser

32. Toronto Argonauts Wayne Sudsbury LB Mount Allison

33. Saskatchewan Rough Riders Brian Berg G Augsburg

34. Montreal Alouettes Doug Smith G Wilfrid Laurier

35. Edmonton eskimoerne Peter Quigley TB Ottawa

36. Britisk Columbia Lions Paul Kliger LB Ottawa

5. runde

37. Winnipeg Blå Bombers Geoff Sutherland FB Waterloo

38. Hamilton Tiger-Cats Fred McLean HB Wilfrid Laurier

39. Calgary Stampeders Len Bzdel E Saskatchewan

40. Britisk Columbia Lions Joe Pal DB Dronningens

41. Toronto Argonauts Heinz Brademan DT Alberta

42. Saskatchewan Roughriders Bruce Pazarena DB Puget Sound

43. Montreal Alouettes Jim Allen DT vestlige Ontario

44. Edmonton eskimoerne Rich Ellert WR Minot State

45. Ottawa Rough Riders Tom Balfe DT Wilfrid Laurier

6. runde

46. ​​Toronto Argonauts Jay Chapman DE vestlige Ontario

47. Hamilton Tiger-Cats Ralph Corvino DB McMaster

48. Calgary Stampeders Steve Fudge E Mount Allison

49. Britisk Columbia Lions Herb Side K Kent State

50. Toronto Argonauts John Dionisi WR Acadia

51. Saskatchewan Roughriders Vance Curtis TE Alberta

52. Montreal Alouettes Rick Griffiths C Wilfrid Laurier

53. Edmonton eskimoerne Stuart Lang WR Dronningens

54. Ottawa Rough Riders Jeff Cope DB Simon Fraser

7. runde

55. Winnipeg Blå Bombers Rick Howse FB Waterloo

56. Hamilton Tiger-Cats Dave Lane DB Guelph

57. Calgary Stampeders Ron Southwick DE McMaster

58. Britisk Columbia Lions Charlie Campbell DE Simon Fraser

59. Toronto Argonauts Bob Spree QB Waterloo

60. Hamilton Tiger-Cats Doug Ward DB York

61. Montreal Alouettes Jim Boltin LB Otterbein

62. Edmonton eskimoerne Neil Falkeid T Alberta

63. Ottawa Rough Riders Doug befri LB Otterbein

8. runde

64. Winnipeg Blå Bombers Carl Knovac DE Bridgeport

65. Hamilton Tiger-Cats Jamie Porteous DB New Brunswick

66. Calgary Stampeders Bruce Morris HB Guelph

67. Britisk Columbia Lions Bob Osness E Augsburg

68. Toronto Argonauts John Wintermeyer TB Dronningens

69. Hamilton Tiger-Cats Dave Lawson QB McMaster

70. Montreal Alouettes Howard Hills WR Acadia

71. Edmonton eskimoerne Tony Pugliese LB Alberta

9. Runde

72. Winnipeg Blå Bombers John Malus DE Manitoba

73. Hamilton Tiger-Cats Dave Hutton LB Guelph

74. Calgary Stampeders Art Carefoote T Guelph

75. Britisk Columbia Lions Mike Lapensee K Loyola

76. Toronto Argonauts Tom Graham C Guelph

77. Hamilton Tiger-Cats Craig Holt WR Guelph

78. Montreal Alouettes Terry Clement LB Eastern Washington

79. Edmonton eskimoerne Blake Walker G Saskatchewan

  0   0
Forrige artikel 32d Intelligence Squadron
Næste artikel Deal Castle

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha