1970 Cannes Film Festival

1970 Cannes Film Festival var den 23. konkurrence. I år Robert Favre Lebret, grundlæggeren af ​​festivalen, besluttet ikke at medtage nogen film fra Rusland og Japan. Han var træt af de "slaviske briller og japanske samurai svip." Russerne tog tilbage deres nævning Sergei Obraztsov og forlod juryen panel med kun otte medlemmer.

Den Palme d'Or gik til MASH af Robert Altman. Festivalen åbnes med Les Choses de la vie, instrueret af Claude Sautet og lukket med Le Bal du Comte d'Orgel, instrueret af Marc ALLEGRET.

Jury

  • Formand: Miguel Ángel Asturias
  • Guglielmo Biraghi
  • Kirk Douglas
  • Christine Gouze-Renal
  • Vojtěch jasny
  • Félicien Marceau
  • Sergey Obraztsov
  • Karel Reisz
  • Volker Schlöndorff

Spillefilm konkurrence

  • Al-Ard - Youssef Chahine
  • Azyllo Muito Louco - Nelson Pereira dos Santos
  • The Buttercup Chain - Robert Ellis Miller
  • Les Choses de la vie - Claude Sautet
  • Le dernier saut - Édouard Luntz
  • Don Segundo Sombra - Manuel Antin
  • Dramma della gelosia - tutti i particolari i Cronaca - Ettore Scola
  • Elise ou la vraie vie - Michel Drach
  • Harry Munter - Kjell GREDE
  • Hoa-Binh - Raoul Coutard
  • Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto - Elio Petri
  • Krajobraz po bitwie - Andrzej Wajda
  • Leo Sidste - John Boorman
  • Magasiskola - István Gaál
  • Malatesta - Peter Lilienthal
  • MASH - Robert Altman
  • Metello - Mauro Bolognini
  • Ovoce stromu rajských Jime - Věra Chytilová
  • O Palacio dos Anjos - Walter Hugo Khouri
  • Strawberry Statement - Stuart Hagmann
  • Fortæl mig at du elsker mig, Junie Moon - Otto Preminger
  • Ha-Timhoni - Dan Wolman
  • Jeg tulipani di Haarlem - Franco Brusati
  • Une si enkel histoire - Abdellatif Ben Ammar
  • ¡Vivan los Novios! - Luis Garcia Berlanga

Film ud af konkurrencen

  • Le Bal du Comte d'Orgel af Marc ALLEGRET
  • Le Territoire des autres af Gérard Vienne, Jacqueline Lecompte, Michel Fano, François Bel
  • Mictlan o la casa de los que ya ingen søn af Raúl Kamffer
  • The Virgin og Gypsy af Christopher Miles
  • De Skyd Heste, gør de ikke? af Sydney Pollack
  • Tristana af Luis Buñuel
  • Voyage Chez Les Vivants af Henry Brandt
  • Woodstock af Michael Wadleigh

Vindere

  • Palme d'Or: MASH af Robert Altman
  • Grand Prix: Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto af Elio Petri
  • Jury Prize:
    • Magasiskola - István Gaál
    • Strawberry Statement - Stuart Hagmann
  • Bedste Skuespiller: Marcello Mastroianni for Dramma della gelosia - tutti i particolari i Cronaca
  • Bedste Skuespillerinde: Ottavia Piccolo for Metello
  • Bedste Instruktør: John Boorman til Leo den sidste
  • Bedste første Arbejde: Hoa-Binh af Raoul Coutard
  • Short Film Palme d'Or: The Magic Maskiner af Bob Curtis
  • Special Mention Bedste Kortfilm: Et Salammbo? af Jean-Pierre Richard
  • Teknisk Grand Prize: Le Territoire des autres af François Bel
  • FIPRESCI Præmie: Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto af Elio Petri
  0   0
Forrige artikel Carnaubavoks
Næste artikel Amy Studt

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha