1965 Cannes Film Festival

Det 18. Cannes Film Festival blev afholdt den 03 til 16 maj, 1965. Olivia de Havilland blev den første kvindelige formand for juryen.

Grand Prix du Festival International du Film gik til The Knack ... og hvordan man får det af Richard Lester. Festivalen åbnes med The Collector, instrueret af William Wyler og lukket med Tōkyō Orinpikku, instrueret af Kon Ichikawa.

Jury

  • André Maurois
  • Olivia de Havilland
  • Goffredo Lombardo
  • Max Aub
  • Michel Aubriant
  • Rex Harrison
  • François Reichenbach
  • Alain Robbe-Grillet
  • Konstantin Simonov
  • Edmond Ténoudji
  • Jerzy Toeplitz
  • Gérardot
  • Istvan dosai
  • Herman van der Horst
  • Jacques Ledoux
  • Carlos Vilardebó

Spillefilm konkurrence

  • La 317ème sektion af Pierre Schoendoerffer
  • Älskande par af Mai Zetterling
  • Ler af Giorgio Mangiamele
  • The Collector af William Wyler
  • Az Életbe táncoltatott leány af Tamás Banovich
  • Fifi la Røgsøjlen af ​​Albert Lamorisse
  • Goreshto pladne af Zako Heskija
  • Al Haram af Henry Barakat
  • The Hill af Sidney Lumet
  • Den Ipcress fil af Sidney J. Furie
  • El juego de la oca af Manuel Summers
  • Kaidan af Masaki Kobayashi
  • Den Knack ... og hvordan man får det af Richard Lester
  • Mitt hem är Copacabana af Arne Sucksdorff
  • Il momento della Verità af Francesco Rosi og Antonio Levesi Cervi
  • Noite Vazia af Walter Hugo Khouri
  • Obchod na korze af Ján Kadar og Elmar Klos
  • Padurea spânzuratilor af Liviu Ciulei
  • Los pianos MECANICOS af Juan Antonio Bardem
  • Pierwszy dzien Wolności af Aleksander Ford
  • Prodosia af Kostas Manoussakis
  • El Reñidero af René Múgica
  • Tarahumara af Luis Alcoriza
  • Yo Yo af Pierre Étaix
  • Zhavoronok af Nikita Kurikhin og Leonid Menaker
  • Zhili-byli Starik så starukhoj af Grigori Chukhrai

Film ud af konkurrencen

  • Amsterdam af Herman Van Der Horst
  • I fare ved Otto Preminger
  • Le Cinquième Soleil af Jacqueline Grigaut-Lefevre
  • Mary Poppins af Robert Stevenson
  • Tōkyō Orinpikku af Kon Ichikawa
  • John F. Kennedy: Års Lightning, Day of Drums af Bruce Herschensohn

Kortfilm konkurrence

  • Aah ... Tamara af Pim de la Parra
  • Anamniseis apo tin Ellada af Francis Carabott
  • Asinus af Vasil Mirchev
  • Au bord de la rute ved Chou-Tchen Wang
  • Ban I ji jiao af Yeou Lei
  • Le Crocodile Majuscule af Eddy Ryssack
  • Évariste Galois af Alexandre Astruc
  • Féerie du cuivre af Herbert E. Meyer
  • Jeg Videl Sam daljine meglene jeg kalne af Zlatko Bourek
  • Johann Sebastian Bach: Fantasy i g-mol af Jan Švankmajer
  • Los Junqueros af Oscar Kantor
  • The Legend of Jimmy Blue Eyes af Robert Clouse
  • Monsieur Plateau af Jean Brismée
  • Noworoczna NOC af Jerzy ZITZMAN
  • Ohrid Express af Jean Dasque og Robert Legrand
  • Ouverture af János Vadász
  • Benzin-Brændstof-Kraftstoff af Hugo Niebeling
  • Poprannii Obet af Guénrikh Markarian
  • Processioni i Sicilia af Michele Gandin
  • Sanawat el Magd af Atef Salem

Awards

  • Grand Prix du Festival International du Film: The Knack ... og hvordan man får det af Richard Lester
  • Juryens Special Prize: Kaidan af Masaki Kobayashi
  • Bedste Skuespiller: Terence Stamp for The Collector
  • Bedste Skuespillerinde: Samantha Eggar for The Collector
  • Bedste Instruktør: Liviu Ciulei for Padurea spânzuraţilor
  • Bedste manuskript:
    • Pierre Schoendoerffer La 317e Sektion
    • Ray Rigby for The Hill
  • Special Mention:
    • Jozef kroner og Ida Kaminska for deres handler forestillinger i Obchod na korze
    • Vera Kuznetsova for hendes skuespil præstation i Zhili-byli Starik så starukhoj
  • Teknisk Grand Prize:
    • Ban I ji jiao af Yeou Lei
    • Fifi la Røgsøjlen af ​​Albert Lamorisse
    • Ouverture af János Vadász
    • Az Életbe táncoltatott leány af Tamás Banovich
  • Teknisk Grand Prize - Special Mention: håndelag ... og hvordan man får det af Richard Lester
  • Short Film Palme d'Or: Overture af János Vadász
  • Jury Prize - Best Short Film: Johann Sebastian Bach: Fantasy i g-mol af Jan Švankmajer
  • Juryens Special Prize - Best Short Film: Monsieur Plateau af Jean Brismée
  • FIPRESCI Præmie: Tarahumara af Luis Alcoriza
  • OCIC Award: Yo Yo af Pierre Étaix
  • Bedste Film til Ungdom:
    • Los Junqueros af Oscar Kantor
    • Yo Yo af Pierre Étaix
  0   0

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha