15. Uafhængige Spirit Awards

1999 Independent Spirit Awards, ære de bedste i uafhængige film for 1999 blev offentliggjort den 25. marts 2000. Det var vært Jennifer Tilly.

Nominerede og vindere

Bedste Feature

Valg

  • Cookie er Fortune
  • Den Limey
  • The Straight Story
  • Sukker Town

Bedste første spillefilm

Being John Malkovich

  • Boys Do not Cry
  • Tre sæsoner
  • Twin Falls Idaho
  • Xiu Xiu: Den sendt ned Pige

Bedste første spillefilm

The Blair Witch Project

  • Byen
  • Kompensation
  • Judy Berlin
  • Skatteø

Bedste Instruktør

Alexander Payne - Valg

  • Harmony Korine - Julien Donkey-Boy
  • Doug Liman - Go
  • David Lynch - The Straight Story
  • Steven Soderbergh - The Limey

Bedste mandlige hovedrolle

Richard Farnsworth - The Straight Story

  • John Cusack - Being John Malkovich
  • Terence Stamp - The Limey
  • David Strathairn - Limbo
  • Noble Willingham - The corndog Man

Bedste Kvindelige Lead

Hilary Swank - Boys Do not Cry

  • Diane Lane - en tur på Månen
  • Janet McTeer - Tumbleweeds
  • Susan Traylor - Valerie Flake
  • Reese Witherspoon - Valg

Best Supporting Mand

Steve Zahn - Happy, Texas

  • Charles S. Dutton - Cookie er Fortune
  • Clark Gregg - The Adventures of Sebastian Cole
  • Luis Guzmán - The Limey
  • Terrence Howard - den bedste mand

Best Supporting Female

Chloë Sevigny - Boys Do not Cry

  • Barbara Barrie - Judy Berlin
  • Vanessa Martinez - Limbo
  • Sarah Polley - Go
  • Jean Smart - Guinevere

Bedste Manuskript

Valg - Alexander Payne og Jim Taylor

  • Dogma - Kevin Smith
  • Guinevere - Audrey Wells
  • Den Limey - Lem Dobbs
  • SLC Punk! - James Merendino

Bedste First Manuskript

Being John Malkovich - Charlie Kaufman

  • The Adventures of Sebastian Cole - Kip Williams
  • Boys Do not Cry - Kimberly Peirce og Andy Bienen
  • Cookie er Fortune - Anne Rapp
  • The Straight Story - John Roach og Mary Sweeney

Bedste fotografering

Tre sæsoner - Lisa Rinzler

  • The City - Harlan Bosmajian
  • Judy Berlin - Jeffrey Seckendorf
  • Julien Donkey-Boy - Anthony Dod Mantle
  • Twin Falls Idaho - M. David Mullen

Bedste Udenlandske Film

Kør Lola Run • Tyskland

  • Alt om min mor • Spanien
  • Min søn Fanatic • UK
  • Rosetta • Belgien / Frankrig
  • Topsy-Turvy • UK

Bedste Debut ydeevne

Kimberly J. Brown - Tumbleweeds

  • Jessica Campbell - Valg
  • Jade Gordon - Sugar Town
  • Toby Smith - Drylongso
  • Chris Stafford - Edge of Seventeen

Sandere Than Fiction Award

Night Waltz: The Music Paul Bowles

  • American Hollow
  • På Ropes
  • Velbegrundet frygt

Producenter Award

Pamela Koffler - Jeg miste dig

  • Eva Kolodner - Boys Do not Cry
  • Paul Mezey - The City
  • Christine K. Walker - Backroads og Homo Heights

Nogen til at se Award

Cauleen Smith - Drylongso

  • Dan Clark - The Element
  • Julian Goldberger - Trans
  • Lisanne Skyler - Introduktion til Du
  0   0
Forrige artikel Dan Joyce
Næste artikel Céline Galipeau

Kommentarer - 0

Ingen kommentar

Tilføj en kommentar

smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile smile smile smile smile
smile smile smile smile
Tegn tilbage: 3000
captcha